Bu balıkları ilk kez göreceksiniz

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibi, Ceyhan ve Sakarya nehirlerinde 3'ü alabalık, 1'i de sazan olmak üzere 4 balık türü keşfetti

28 Kasım 2012, Çarşamba 14:35
A A

Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde Doç. Dr. Davut Turan ve Semih Engin başkanlığında oluşturulan ve Prof. Dr. Güler Ekmekçi, Dr. Vera Luskova ve Dr. Jan Mendel’in de yer aldığı ekip, Ceyhan ve Sakarya nehirlerinde araştırmalarda bulundu.

Araştırmalar sonucunda, Türkiye’de bulunan ancak bugüne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş 3 alabalık ile 1 sazan türü keşfedildi. Alabalıklara ’Salmo chilo’, ’Salmo labecula’ ve ’Salmo opimus’, sazan balığına ise ’Gobio sakaryaensis’ adı verildi.

Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Davut Turan, keşfedilen alabalıkların en karakteristik özelliklerinin dudaklı, mürekkep benekli ve şişman oluşları olduğunu belirtti. Doç. Dr. Turan, şunları kaydetti:

"Salmo chilo alabalığı, Ceyhan Nehri’nin bir kolu olan Akdere’de tespit edildi. Bu tür, Türkiye ve yakın havzalarda dağılım gösteren alabalıklardan, başının üst tarafının oldukça dışbükey, burnunun küt, ağzının belirgin subterminal ve erkek bireylerinin alt dudağının belirgin bir şekilde etli olması ile ayrılır. Özellikle erkek bireylerde alt çenenin etli dudaklara sahip olması, bu türü dünyadaki bütün alabalıklardan ayırıyor. Salmo labecul ise Ceyhan Nehri’nin bir kolu olan Ecemiş Çayı’nda ve Köprüçay’a dökülen Kartoz ve Zindan çaylarında tespit edildi. Bu türün 70 milimetreden büyük bireylerinde kırmızı beneklerinin olmaması, vücudun yanlarında birçok siyah beneğin bulunması ile kolaylıkla ayırt edilir. Salmo opimus ise Ceyhan Nehri’nin kolları olan Tekir, Fırnız ve Göçüksu çaylarının yanı sıra bir sahil drenajı olan Alara Çayı’nda da tespit edildi. Bu türün en karakteristik özelliği ise, 170 milimetreden büyük bireylerde sırt yüzgecinin önünde kalan kısmın belirgin bir şekilde dışbükey olmasıdır."

GOBİO SAKARYENSİS ADINI SAKARYA NEHRİ’NDEN ALDI

Doç. Dr. Turan, adı Sakarya nehrinden esinlenilerek konulan sazan türü Gobio sakaryaensis’in de Sakarya Nehri’nin kolları olan Tozman ve Porsuk çaylarında belirlendiğini söyledi. Doç. Dr. Turan, "Gobio sakaryaensis türü, aynı cinse ait diğer türlerden göğüs yüzgeçlerinin arasının pullu oluşu, baş boyunun standart boyunun yüzde 27.2-30’u kadarı olması, vücudun yanlarında 39 - 42 adet delikli pul olması ve pelvik yüzgecinin kaidesinin arka kenarı ile anüs arasında 6-8 adet pul bulunması ile ayrılır" dedi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;