Bu bebek bizim mi?

Gülsüm Aktaş hastanede ikiz dünyaya getirdi. Görevliler “İkizlerden erkek öldü, kız yaşıyor” dedi

19 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

Bursa’da yaşayan Gülsüm ve Cem Aktaş 2002’de evlendi. İkisi de şimdi 32 yaşında. Cem Aktaş bir şirkette çalışıyor. Gülsüm Aktaş 13 Ekim 2005’te Uludağ Üniversitesi Hastanesi’nde erken doğumla ikiz dünyaya getirdi. Görevliler ikizlerden birinin kız, diğerinin erkek olduğunu söyledi. Doğum raporuna ikizlerin kız ve erkek olduğu yazıldı. “Ama” diye ekledi görevliler, “İkizlerden erkek olanı doğumdan hemen sonra öldü, kız bebek ise kuvöze konuldu.”

ŞAŞIRDILAR AMA BEBEĞİ ALDILAR

Erkek bebeğin acısını yüreklerine gömdü Gülsüm ile Cem. 50 gün tedavi altındaki kızlarını beklediler. Ama 50’nci gün kız yerine erkek bebek verdiler Gülsüm’e. “Pardon” dediler, “Bir yanlışlık olmuş, bebeklerin ikisi de erkekmiş.” Gülsüm’e verilen erkek bebek hastaydı, gözleri görmüyordu. Karışıklığa rağmen erkek bebeği bağırlarına bastı çift. Adını ‘Kayra Alp’ koydular. Tedavi ettirdiler yavrucağı. Ameliyattan sonra bir gözü yüzde 50 görmeye başladı çocuğun. Kayra Alp’in sağlığıyla uğraşırken doğumdan sonra hastanede yaşadıkları karışıklıkla ilgilenemedi Gülsüm ve Cem. Ama hastanedeki kayıtlarla oynanmış olabileceği şüphesi çiftin aklından hiçbir zaman çıkmadı.

ŞÜPHE PEŞLERİNİ BIRAKMADI

Cem Aktaş 2005’te hastanedeki doğum kütüklerine baktığında da ikizlerden birinin kız, diğerinin erkek olduğu yazıyordu. Nisan 2008’de savcılığa başvurup talepte bulundu çift: “Alp Kayra’nın bizim oğlumuz olup olmadığı, ölen bebeğin gerçek annesinin kim olduğu tespit edilsin.” Bunun üzerine Uludağ Üniversitesi 6 Mayıs 2008’de soruşturma başlattı. Ama aradan 17 ay geçmesine rağmen soruşturmadan hâlâ sonuç çıkmadı. Aktaş çifti Kayra Alp’i büyütürken sonuç bekliyor.

Nail KAHRAMAN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;