Bu belirtilere dikkat! Cinsel yolla bulaşan hastalıkların erken belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sinsi olmaları, az belirti vermeleri ve çabuk ilerlemeleriyle oldukça tehlikeliler. Erken teşhis ve tedavi için vücudunuzun verdiği sinyalleri dikkate almak ve harekete geçmek önemli. 

06 Mart 2018, Salı 16:46
A A
Vajinal akıntı

Vajinal akıntı

Vajina akıntısı bazı bakteriyel veya cinsel yollan bulaşan enfeksiyonlarda; sulu, kokulu, bazen kaşıntı ile birlikte görülebilir. Böyle durumlarda vajinal ve servikal kültür yapmak gerekir.

Penis akıntısı

Penis akıntısı

Erkeklerde peniste akıntı şikayeti çeşitli sebeplerden oluşabilmektedir. Ancak bu rahatsızlığın en yaygın sebebi cinsel temas sonrasında çeşitli bakterilere maruz kalınmasıdır. Korunmasız cinsel ilişki ve tek eşliliği terk etme durumlarında sıklıkla bu hastalıklarla karşılaşılabilmektedir.

İdrar yaparken yanma hissi

İdrar yaparken yanma hissi

İdrar yaparken yanma hissi, genital enfeksiyonların dışında cinsel yolla bulaşan hastalıklara işaret ediyor olabilir.

İshal, bulantı ve kusma

İshal, bulantı ve kusma

Altında yatan herhangi başka bir hastalık olması dışında ishal, bulantı, kusma gibi şikayetlerin aniden gelişmesi cinsel bir hastalığın varlığını işaret ediyor olabilir.

Aşırı terleme

Aşırı terleme

Gün içinde maruz kaldığınız sebebi belirsiz ateş basması ve aşırı terleme durumu başka bir hastalığınız yoksa cinsel yolla bulaşan bir hastalığın habercisi olabilir. 

Sürekli idrara çıkma isteği

Sürekli idrara çıkma isteği

Sürekli idrara çıkma isteği diyabet hastalığında görülür. Aynı duruma idrar söktürücü ilaçlar kullanırken de rastlanır. Eğer bu iki durumdan biri mevcut değilse cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.