Bu besinler mutluluk veriyor!

Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan "Gün içerisinde tüketeceğiniz besinler sayesinde mutlu olmanızı ve ruh halinizin düzene girmesini sağlayabilirsiniz" dedi

22 Ağustos 2014, Cuma 11:01
A A

"Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan "Gün içerisinde tüketeceğiniz besinler sayesinde mutlu olmanızı ve ruh halinizin düzene girmesini sağlayabilirsiniz" dedi.

"Ateşsaçan, fıstığın insanları mutlu eden besinler arasında yer aldığını söyledi. çalışmalara göre bazı gıda maddelerinin insanları aşka hazırladığını, depresyonu iyileştirdiğini dile getiren Ateşsaçan, “Kimi savaşa hazırlar ve kimi mutlu hissettirir. Muz tüketmek daha mutlu yapar. Potasyumu fazladır. Triptofan ise halk arasında "mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin. Sinirleri gevşeten vitaminler B vitamini ve folik asit. Omega-3 rahatlama ve gevşeme yapar.

özellikle somon balığı ve ton balığı gibi soğuk deniz balıkları tükettiğinizde daha çok omega-3 almış olacaksınız. Karides ve ıstakoz gibi kabuklu deniz canlıları da bol miktarda B vitamini, magnezyum ve çinko gibi minerallerle serotonin üretimine destek olur. Ginseng, kereviz, istiridye, avokado hormonları dengeler.

çikolata, yapılan bilimsel araştırmalara göre çikolata duygu durumunu yükseltmekle kalmıyor, bunun yanı sıra depresyonun bazı semptomlarını gidermeye de yardımcı oluyor diye konuştu.

Yaban mersini, ananas, avokado, fıstık, Antep fıstığı ve istiridye iyi gıdalar da mutlu yapar. Yağsız süt ve ürünleri D ve B vitamini, magnezyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller içerdiklerinden, serotonin üretimine katkıda bulunmaktadırlar. İHA