Bu böceğe dikkat!

'Böcek' diye bilinen dinleme cihazlarıçakmak ve süs eşyası gibi 450 Lira'ya satışa sunuluyor

a
a
Çarşamba, 30 Haziran 2010 - 16:25


Bu böceğe dikkat!

‘Böcek’ olarak bilinen ortam dinleme cihazları, artık anahtarlığa ve çakmağa benzeyen süs eşyalarına girdi. Çin'den ithal edilen ve 450 TL'ye satılan anahtarlık şeklindeki içerisine sim kart yerleştirilirken cihaz başka bir telefondan arandığı zaman aktif hale geçiyor ve dinleme yapılıyor.

Konya'da anahtarlı dinleme cihazını satan ‘Galeri Güvenlik' sahibi Fatih Tuncel, ilk bakıldığı zaman anahtarlık veya süs eşyası görünümündeki böceklerin fark edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Tuncel, şöyle dedi:

“Halk arasında ‘böcek' diye tabir edilen dinleme cihazları değişik boyut ve görünümlere sahip. Bunlardan bir tanesi ilk bakıldığı zaman uzaktan kumandalı, açma kapama fonksiyonu bulunan, araç anahtarlığına benziyor. Ancak, bu bir ortam dinleme cihazıdır. Bu anahtarlık görünümündeki cihazın içerisine cep telefonlarında kullanılan sim kart yerleştiriliyor. Dinlenmek istenilen ortama bırakılıyor. Anahtarlığın içerisindeki sim kartın numarası başka bir telefondan arandığı zaman aktif hale geçiyor. Cihaz ortamdaki tüm konuşmaları dinlettiriyor.”

Anahtarlığın yanı sıra kare şeklindeki çakmak ebatlarında ve üzerinde güneş paneli bulunan çeşidinin de bulunduğuna dikkak çeken Fatih Tuncel, şöyle devam etti:

“Bu bir süs eşyasıymış gibi herhangi bir vitrinin üzerine bırakılabiliyor. Bu dinleme cihazına da yine sim kart yerleştiriliyor. Bunun da yine adaptör ve şarj cihazı var. Güneş enerjisi ile çalışabildiği için kullanım süresi daha uzun. Tüm bu dinleme cihazlarının yanında 2 santimetre kare ebatında değişik modeli daha var. Sakız veya yapıştırıcı madde ile bunu bir masa altına yapıştırmak mümkün. Bu cihaz da yine diğerlerinde olduğu gibi uzun süreli dinleme yapma imkanına sahip. Cihazların hepsi şarjlı ve USB bağlantısı aracılığıyla bilgisayara aktarabiliyor. Şarj edildiği zaman 6- 15 gün arasında bekleme süresine sahip. Dinleme cihazı aktif hale getirildiği zaman da 3- 5 saat dinleme yapabiliyor.”

Mehmet Kayhan YILDIZ/DHA