Bu eylem başka eylem

Greenpeace üyelerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önündeki eyleminde bakanlık eylemcilere çay ikram etti, polis müdahalede bulunmadı

24 Kasım 2009, Salı 15:17
A A

Greenpeace üyesi yaklaşık 25 kişi varil kostümleri giyerek nükleer enerji karşıtı pankartlar açıp Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde eylem yaptı. Bakanlık girişindeki merdivenlere oturarak eylemlerini sürdüren gruba Özel Güvenlik görevlileri müdahale etmek istedi.

Ancak devreye bakanlık yetkilileri girerek eylemcilere müdahalede bulunmamasını istedi. Bakanlıktan eylemcilere çay gönderildi. Çaylarını içen eylemciler bakanlık girişindeki merdivenlerde 20 dakika oturarak yaptıkları eylemlerini basın açıklamasının ardından son verdi.

Bu arada bakanlık bahçesi dışında bekleyen polis ekipleri de eylemcilere müdahale de bulunmadı. Her yaptıkları eylemleri olay olan, çoğu yere kendilerini zincirleyerek ve binaların çatılarına çıkarak seslerini duyurmak isteyen Greenpeace üyelerinin bugünki eylemlerinin çay sohbetinde geçmesi ve polisin kimseyi gözaltına almaması dikkat çekti.

Grup adına burada basın açıklamasını okuyan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, nükleer enerji için bugüne kadar yapılan 4 ihalenin de başarsızlıkla sonuçlandığını belirterek nükleer enerjinin gerçek çözümlerin önündeki en büyük engel olduğunu savundu.

Fevzi KIZILKOYUN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;