Bu kelimeyi duyan telefon kapanıyor

Çin'de 'protesto' anlamına gelen kelimelerin telefonda dile getirilmesiyle birlikte telefonların otomatik olarak kapatıldığı ortaya çıktı

23 Mart 2011, Çarşamba 10:18
A A

Sansür sistemini gün geçtikçe genişleten Çin yönetimi, her geçen gün yeni yöntemler geliştiriyor. Bu bağlamda binlerce web sitesine yasak getiren Çin yönetimi, şimdi de telefonlarda "protesto" kelimesini kullananları hedef aldı.

Çin'de kız arkadaşıyla telefon görüşmesi yapan ve Shakespeare'in "The lady doth protest too much" sözünü söylediği esnada telefonu kapanan kullanıcı, başta duruma anlam veremedi. Ancak araştırdığında olayın arkasında Çin yönetiminin uyguladığı ve telefonları otomatik kapatan sansür sisteminin olduğunu fark etti.

GMAIL'E ÇİN AMBARGOSU

Haftalardır Çin sınırları içinde Gmail hesaplarına giremeyen kullanıcılar, durumu Google'a bildirirken, Google ise Gmail'e bağlı kendi sunucularıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanmadığını, Gmail'i Çin'in yasaklamış olabileceğinin altını çizdi. Gmail'in Çin'de bloke edilmesinin ardından Çin'den bu konuda resmi bir açıklama yapılmazken, olayın ardından Çin'deki internet sitelerinin hisse değerindeki artış da gözlerden kaçmadı.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;