Bu kez 43 saatte serbest

İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın altında ıslak imzası bulunduğu iddia edilen ve çarşamba günü tutuklanan Albay Dursun Çiçek, avukatlarının karara itiraz etmesi üzerine dün serbest bırakıldı

Bu kez 43 saatte serbest

12 HAZİRAN’DA ORTAYA ÇIKMIŞTI

AK Parti’yi ve Fethullah Gülen’i yok etmek için Genelkurmay Harekat Başkanlığı tarafından hazırlandığı iddia edilen ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın fotokopisi ilk olarak 12 Haziran’da ortaya çıkmıştı. Belgenin fotokopisinin altındaki imzanın Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’e oit olduğu iddia ediliyordu.

ÖRGÜT ÜYELİĞİ SUÇLAMASI

Albay Dursun Çiçek, 30 Haziran 2009’da Beşiktaş’taki İstanbul Adiyesi’ne gelerek savcılığa ifade vermiş, sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından silahlı terör örgütü üyeliği suçundan tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne gönderilmişti. Avukatları karara itiraz edince Albay Dursun Çiçek, delil yetersizliğinden 18 saat sonra serbest kalmıştı.

BELGE POSTAYLA GİTMİŞTİ

Bu olaydan 3.5 ay sonra subay olduğunu söyleyen bir kişi, ihbar mektubuyla birlikte altında Albay Dursun Çiçek’in ıslak imzasının olduğu öne sürülen ve orijinal olduğu iddia edilen ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı Ergenekon savcılarına postayla göndermişti. Albay Dursun Çiçek, 11 Kasım’da yine savcılığa gitmiş ifade verdikten sonra da tutuklanmıştı.

‘KAÇMA ŞÜPHESİ YOK’

Albay Dursun Çiçek’in bu seferki tutukluluğu 43 saat sürdü. Avukatının itirazı üzerine İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi Albay Dursun Çiçek’in, kaçma şüphesi bulunmaması ve sabit adresi olması gerekçesiyle tahliye edilmesine karar verdi. Albay Dursun Çiçek, Hasdal Askeri Cezaevi’nden dün akşam saatlerinde çıktı. Albay hakkında yurt dışına çıkış yasağı da konmadı.