Bu köyde çorap örmeyene kız yok!

Bu köyde çorap örmeyene kız yok!

24 Ekim 2009, Cumartesi 12:08
A A

Bursa'nın Karacabey İlçesi'ne bağlı Yenikaraağaç Köyü erkekleri, köy kurulduğundan beri çorap örüyor. Asıl meslekleri hayvancılık olduğunu söyleyen köylüler ek gelir elde etmek için atalarından kalan bu mirası sürdürdüklerini belirterek, "Bu köyde çorap örmeyene kız yok. Bu köyde gençler evlenmek istiyorlarsa önce çorap örmeyi bilecekler" diye konuştular.

Yunanistan'ın Selanik kentinden 80 yıl önce Karacabey'in Yenikaraağaç Köyü'ne göç eden ve burada yaşamaya başlayan köylüler, hayvancılıkla geçimlerini sağladılar. Hayvancılıktan yeteri kadar kazanamayan köyün erkekleri, ek gelir olarak elde yün çorap örmeye başladılar. 80 yıldan bu yana kahvenelerde oturarak yün çorap ören köylüler, "Biz genellikle hayvancılık, çiftçilik ve kamyonculuk yapıyoruz. Ancak işimiz bittiğinde kahvehanelerde oturup, şişlerimizi alıp, çorap örüyoruz. Sonra da ördüğümüz çorapları buraya gelen tüccarlara çiftini 2 TL'den satıyoruz" dediler.

"EŞİNLE KAVGA ETMEK İSTEMİYORSAN, ÇORAP ÖRECEKSİN"

Yenikaraağaç Köyü'nde yaşayan 63 yaşındaki Yusuf Hilmişen günde en az 5 çift çorap ördüğünü söyleyerek, "Köyümüzde çorap örmek atalarımızdan bugüne gelen bir geleneğimiz ve bizim için çok değerli. Bu köyde çorap örmeyene kız yok. Bu köyde gençler evlenmek istiyorlarsa önce çorap örmeyi bilecekler. Bir kişi hızlı örerse günde 10 çiftte çorap örebilir." dedi. Köyde kadınların da çorap örerek, gelir elde ettiklerini ifade eden Salih İnal ise, "Bizim köyde eşinle kavga etmek istemiyorsan, çorap öreceksin. O zaman sorun kalmıyor" diyerek espiri yaptı. Çevre köylerde yaşayan gençlerinçorap örmeye ilgilerinin azaldığına dikkat çeken İnal, "Ancak bu geleneği çocuklarımıza aşılamaya çalışıyoruz. Gençler, okuldan yada işten geldikten sonra ellerine şiş verip, çorap örmelerini teşvik ediyoruz" diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;