Bu kromozom kanser yapıyor

Aneuploidie adlı kromozom sayısındaki dengesizliğin bazı kanser türlerine yol açabileceğini belirtildi

09 Aralık 2009, Çarşamba 12:00
A A

ABD’de "Cancer Cell" adlı dergide yayımlanan bir araştırma, aneuploidie’nin kişinin organizmasındaki hücrelerde bulunan kromozom sayısında dengesizlik yaratığı ve genelde tespitlerin, kanserli hücrelerdeki kromozom sayısının normal hücrelerdeki kromozom sayısına göre anormal olduğunu gösterdiğini vurguluyor.

Araştırmacıların, bugüne kadar genetik mutasyonların yol açtığı hücre bölünmesi sırasında kromozomlarda meydana gelen hatalı ayrışmanın kansere neden olduğunu düşündükleri ifade edildi.

Araştırmayı kaleme alan ekipten Jan van Deursen, "Fareler üzerinde yaptığımız deneyler sırasında, aneuploidie’nin kansere yol açtığını teyit ettik" dedi.

Araştırmada yapılan deneyler sonucu, kromozomların tam ayrışmaması veya hatalı ayrışması yüzünden bir kromozomun eksildiği ve hücrenin tümörü yok etme kabiliyetini yitirdiği kaydedildi.

Aneuploidie’nin kansere yol açıp açmadığı tartışmalarını sonuca bağlamayı amaçlayan araştırmaya göre, kolon ve lenf kanseri, aneuploidie’nin yol açtığı kanser türleri arasında bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;