Bu meslekleri seçen depresyona giriyor!

Bazı meslekler vardır insanı önce depresif yapar sonra da bunalıma sokar... İstisnalar için bir şey diyemeyiz ama bu mesleklere dikkat!

01 Kasım 2013, Cuma 15:05
A A

Bazı meslekler vardır insanı önce depresif yapar sonra da bunalıma sokar... İstisnalar için bir şey diyemeyiz ama bu mesleklere dikkat!

RESSAMLIK: Ressamlar da depresifler arasında. Düzensiz gelir elde etmeleri ressam ve heykeltraşları depresyona itiyor. ABD'de ressamların yüzde 9'unda ciddi depresyon var.

TESİSATÇILIK: Tesisatçılar özellikle esnek çalışma saatleri ile depresyona açık durumdalar. 7/24 gerçekleştirilen tüm mesleklerde depresyon ihtimali çok yüksek. Temizlik ve bakım çalışanları arasındaki depresyon oranı da artıyor.

SOSYAL HİZMETLER: Sosyal hizmetler ABD'de sorunlu insanlarla uğraşmayı gerektirdiğinden depresyon oranı artıyor. Sağık çalışanları da depresyona açık çalışanlardan. Her gün ölüm, ağır yaralı gören doktorların depresyona girme ihtimali de artıyor.

SAHA ELEMANLARI: Saha elemanları da stresli çalışma ortamıyla depresyona en açık çalışanlar arasında. Yüksek hedeflerin her zaman önlerine konulduğu saha çalışanları hedeflerini tutturamadıklarında depresyona giriyor.

SATIŞ: Zorlu ve tatminsiz müşterilerle uğraşmak her zaman zordur. Satış tezgahtarları da bu yüzden depresyona açık. Ayrıca satışa paralel komisyonla gelir elde etmek de gelecek kaygısı yaratıyor.

ÖĞRETMENLİK: Öğretmenlerin sorumluluğu günden güne artarken depresyona meyilleri de artıyor. ABD'de çalışma saatleri de artan öğretmenler ekonomik kriz sonrası depresyona en açık mesleklerden biri haline geldi.

MUHASEBECİLİK: Çoğu insan kendi kişisel finansmanını yönetirken strese girerken muhasebecinin de yükü artıyor. Şirketler özellikle kriz sonrası muhasebecilerden daha fazla çalışma saati talep ediyor, stres dolu işler yüklüyor.

BANKACILIK: Listenin başında bankacılık var. ABD'de bu mesleği yapanların yüzde 11'inde ağır depresyon görülüyor.