Bu meyve ile otellere girmek yasak

Bazı otellere evcil hayvan getirmek yasaktır bazı otellere ise “çocuklar” bile alınmaz. Peki, bugüne kadar otellerde yasak olan bir meyve duydunuz mu?  

12 Ağustos 2017, Cumartesi 13:34
A A

Bugüne kadar otellerde yasak olan şeylere dikkat ettiniz mi? Genelde evcil hayvanların tatile ihtiyacı yokmuşçasına onların otele girişine yasak koyan oteller bakın başka hangi ilginç bir şeye yasak koymuş; Durian meyvesi!  

Durian, Malezya, Tayland ve Vietnam'da boyu 40 metreyi aşan uzun ağaçlarda yetişen bir meyve türü. Bu meyveye “Cennet – Cehennem” deniyor. Cehennem denmesinin nedeni kabuğunun aşırı derecede pis kokması. Bu yüzden Endonezyada bu meyve ile otellere girmeniz yasak, Singapur'da elinizde veya çantanızda durian ile metroya, taksiye ya da otobüse kesinlikle binemiyorsunuz.  

Cennet denmesinin nedeni ise kabuğun içini açtığınızda ortaya çıkan meyvenin (bazılarına göre) olağanüstü lezzetli olması. Bu meyve bazı ülkelerde (mesela Kuzey Sumatra, Endonezya'da) pilav ile birlikte yeniyor, dondurması hatta şekeri bile yapılıyor. Bu yüzden kimisi Durian'a meyvelerin kralı diyor.  

Kalın kabuğuna rağmen yaydığı kötü koku yüzünden toplu taşıma araçlarında yasaklanan ama insanların yemekten vazgeçemediği bir meyve.  

Hatta bu meyvenin ülke dışına çıkarılması bile yasak.  

Durian, halk arasında 'doğanın uyku hapı' olarak anılır. Sebebi ise insan vücudunda serotonin ve melatonin yani mutluluk ve uyku hormonları salgılanmasına sebep olur.  

Çıplak elle tutulamamasına rağmen bıçak yardımıyla çok kolay soyulabilen durian'ın içi birçok meyveden daha yumuşaktır.  

30 ayrı türe sahip durian'ın yalnızca 9 türü yenilebilir.  

Et yemekleri ve hamur işlerinde en sık kullanılan meyvelerden biridir.  

Durian'ı 'meyvelerin kralı' yapan o özellikler...

Durian'ı 'meyvelerin kralı' yapan o özellikler...

İçerdiği Bakır, kan hücre üretimi için vücuda gereklidir.  

İçeriği potasyum bakımından çok zengindir.  

Yüksek miktarda antioksidan ve C vitamini içerir. Vücut direncini arttırır.  

Kan basıncı kontrolüne yardımcı hücreler için elektrolit özelliğindedir.