Bu nasıl yaratık!

Borneo'da yerel halk arasında büyük paniğe neden olan, yerlilerin tanıyamadığı, ancak kimilerinin 'kokan porsuk' dediği yaratık dehşet saçıyor

19 Kasım 2012, Pazartesi 12:30
A A

Endonezya, Malezya ve Brunei arasında paylaşılan Borneo adasında, halk arasında ‘bilinmeyen yaratık’ dehşeti yaşanıyor. Endonezyalı bir sera işçisiyle Malezyalı 75 yaşındaki bir işçi, son bir ay içinde iki defa ne olduğunu bilmedikleri hayvanın saldırısına uğradı.

AYI VE YABAN DOMUZU KARIŞIMI


Malezya’nın Kampung Paon Gahat bölgesinde yaşayan 75 yaşındaki çiftçi Aris Kuna, birkaç gün önce öğle vakti biber tarlasında çalışırken bir hayvanın saldırısına uğradı. Bir hafta öncesinde de Endonezya’da meyve toplayan bir işçiye saldıran canlının, “ayı ve yaban domuzu” karşımı bir görünüme sahip olduğu ifade edildi.

Saldırıya uğrayan çiftçinin bulduğu hayvanın leşini inceleyen köylüler, hayvanın hangi türe ait olduğunu anlayamadı. 62 yaşındaki köylü Louis Nyaoi, “Hayatım boyunca ormanlarda gezindim, avlandım ama böyle bir canlıya rastlamadım” ifadesini kullandı.

ARKA BACAKLARI ÜZERİNDE DURABİLİYOR

Yaşlı çiftçi, korkutucu hayvanın tuhaf sesler çıkararak kendisine doğru koştuğunu, bir ara arka bacakları üzerinde dik durmayı başardığını söyledi. Çiftçi, yaklaşık bir metre uzunluğundaki hayvanın domuz benzeri bir burna ve uzun, keskin pençelere sahip olduğunu söyledi. Çiftçi, korku içinde elindeki orağı savurunca, karşısındaki hayvanı yıktı. Ne olduğu bilinmeyen hayvan, öldükten sonra korkunç bir koku yaydı.

KİMİLERİNE GÖRE 'KOKAN PORSUK'

Doubtful News.com adlı esrarengiz olayları araştıran sitede yazar olan Sharon Hill, Discovery News’e, halka korku saçan canlının abartılacak bir yanı olmadığını söyledi. Canlıya ait fotoğrafı inceleyen Hill, çıkardığı çığlığı da göz önüne alarak canlının ‘Endonezya kokan porsuğu’ (Mydaus javanensis) olduğunu belirtti. Bu isim, hayvanın öldükten sonra çıkardığı koku nedeniyle verilmiş.

Bölgede yaşayan bir canlı olmasına rağmen, çiftçi ve köylülerin hayvanı tanımaması soru işaretleri doğurmuş durumda. Bilim insanları bu durumu da bazı hayvanların doğasına bağlıyor. Belli türler, zamanlarının çok uzun vaktini suda veya ağaçlarda geçiriyor ve insanla temastan kaçınıyor. Bazı kuşları görüntülemek için, araştırmacıların aylarca, hatta yıllarca gözlem yapması gerekebiliyor.

ntvmsnbc

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;