Bu ne tesadüf!

İnternette yayınladığı gizli belgelerle dünyayı karıştıran gazeteci Julian Assange'ye tecavüz suçlaması

Pazar, 22 Ağustos 2010 - 05:00

Bu ne tesadüf!

90 BİN BELGE YAYINLANDI

Avustralyalı gazeteci Julian Assange’nin (39), 2006’de kurduğu internetteki haber sitesi Wikileaks’te geçen ay Afganistan’daki Amerikan ordusu ile ilgili 90 bin belge yayınlamıştı.

Bunların arasında aşırı dinci terör örgütü El Kaide’nin lideri Usame Bin Ladin’in yeri belirlendiği halde yakalanamadığı, pek çok sivilin öldürüldüğü ve askerlerin başarısızlıklarına dair belgeler de bulunuyordu.
Belgeler Amerikan hükümetini sıkıntıya sokmuş, pekçok kişi Afganistan’daki askerlerin geri çekilmesini istemişti.

‘KONFERANSTA TANIŞTI’

Belgelerin yankıları sürerken, İsveç’te Aftonbladet Gazetesi’nin haberinde Julian Assange’nin kentte verdiği konferansta tanıştığı, yaşları 20 ve 30 olan iki kadına tecavüz ettiği öne sürüldü.

Haberde İsveç Savcılığı iletişim direktörü Karin Rosander’in “Tecavüz suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı çıkarılan Julian Assange aranıyor” açıklaması yer aldı.

Julian Assange’nin kısa süre önce köşe yazarlığı için anlaşma imzaladığı öğrenilen Aftonbladet Gazetesi’ne gönderdiği yazıda bu iddiaları reddettiği öğrenildi.

KARALAMA KAMPANYASI

Gazetenin iddialar kesinlik kazanana kadar bu anlaşmayı fesh ettiği belirtildi. İsveç Savcılığı’ndan dün şu açıklama yapıldı: “Julian Assange’nin tecavüz zanlısı olmadığına karar verilerek yakalama emri iptal edilmiştir.”

Bu durum, Julian Assange’ye karşı karalama kampanyası girişimleri olduğu yorumlarına neden oldu.