Bu sergi erotik ama avam değil!

Uluslararası üne sahip moda fotoğrafçımız Koray Erkaya 25 Mayıs Salı günü The Hall'da 'Don't Tell Mama' adlı sergisini açıyor

Bu sergi erotik ama avam değil!

Türkiye’nin önde gelen moda fotoğrafçılarından Koray Erkaya yıllarca sıradışı işlere imza attı. 1994’te bir iç çamaşırı reklamı için mankenleri ayağından astığında 30 yaşındaydı. Ama o, bu kareleri çekerken bir yandan da marjinal fotoğrafların peşindeydi.

90’lı yıllarda ‘nü sergi açma’ fikriyle çıktığı bu serüvende toplam 300 kare fotoğraf çekti. Mahrem karelerin yer aldığı bu arşivden birkaç tanesini 1995 yılında tişörtlere bastırtıp yakın arkadaşlarına hediye etti. Bundan üç ay önce arkadaşı ünlü küratör Cüneyt Ayral’ın “Biliyor musun, ben hala geceleri o tişörtle uyuyorum” demesi, aslında bu mahrem karelerin sergilenmesinin zamanının geldiğinin işaretiydi.

ESKİ KİLİSE YENİ GECE KULÜBÜ

Arkadaşının bu lafından sonra işe koyulan Koray Erkaya, Cüneyt Ayral ve kızı Roxane’la birlikte 300 kare olan arşivden eleme yaptı ve sergilenecek fotoğraf sayısını 19’a indirdi. Koray Erkaya: “Serginin küratörü Cüneyt ve kızı Roxane. Roxane kadın gözüyle her şeyi dozunda ayarlamamızı sağladı. Kadın dernekleri kadın vücudunun sergilenmesine karşı çıkabilirdi. Biz onu engelledik. Bu sergide kadınının güvenini, vücuduyla övünmesini, bedenine saygısını net olarak görüyoruz. Bu sergi erotik ama avam değil! Sınırı çok çok iyi biliyoruz” diye konuşuyor.

Sıra serginin ismine gelince Cüneyt Ayral ve Koray Erkaya hem fikir olmuş. Annesinin bu sergiyi ‘ayıp’ olarak değerlendireceğini düşünen Koray Erkaya sergisine ‘Don’t Tell Mama- Anneme Söylemeyin’ adını bulmuş. Cüneyt Ayral, kendi annesiyle de bu sergiyi paylaşmayacağını söyleyince ‘Don’t Tell Mama’ isminin doğru olduğuna karar vermişler.

Serginin yeri olarak fotoğrafların ruhuna uygun olduğunu düşündükleri Beyoğlu’ndaki The Hall’u seçmişler. Yerin özelliği eskiden insanların ibadet ettiği bir kilise, bugünse eğlendikleri, içtikleri bir gece kulübü olması... Ayrıca mekanın sadece seçtikleri 19 resme yetecek kadar duvarı var.

NÜ RESİMLERDEN OLUŞAN MASA DA SATILIK

Serginin bir de erotik masası bulunuyor. En ilgi çekici parça olan bu masa yine Koray Erkaya’nın eseri. Çektiği 21 nü fotoğrafı kolaj yapan ve bir yemek masasına basan sanatçı, bu masayı 2 sene önce kendi evi için yapmış. Sergisindeki fotoğraflardan onu ayırmak istemeyen Koray Bey, ilgi çekici bu masa ve üç kopyasını aynı zamanda The Hall’da satışa sunuyor. Duvarda sergilediği fotoğraflardan 7 edisyon belirleyen fotoğrafçı, çektiklerini de sadece 7 kişiye satacak.

Gözünüz korkmasın, Cüneyt Ayral fotoğrafların fiyatları için “Son derece makul ve ulaşılabilir” diyor. Ancak 19 resmin 19’una da sahip olmak isteyenler için yine de bir kitap düşünülmüş. 19 resmin yer aldığı, fotoğraf kağıdına basılan bu kitap sadece 50 adet üretilecek; numaralı ve sertifikalı olarak satılacak. Nü fotoğrafın nereye asılacağını bilemiyorsanız, Koray Erkaya’nın düşüncesi yatak odasından salona doğru asmaktan yana. Kendi ofisinde orta yerde duran nü fotoğrafları için “Artık pornografi ile sanatı ayırt eden gözler var. Yavaş yavaş da artacak” diye konuşuyor Koray Bey.

ÇOCUKLARIM DA RESİMLERE ISINDI

Bennu Gerede’den 3 çocuğu olan sanatçı, 21 nü fotoğrafın kolajından oluşan masada çocuklarıyla yemek bile yediğini söylüyor ve ekliyor: “Çocuklarım kadın vücuduna ait birçok detayla o masada tanıştı. Başta kadınlara ait her şeye tu kaka diyen çocuklarım şimdi bu resimlere ısındı”. Yine de sergisine +16 yaş sınırı koyan fotoğrafçı “46 yaşındayım, üç çocuk babasıyım ve utanmıyorum. Bu sergiyle ilgili kafamda hiç soru işareti yok” diyor.

Sergiye geleceklerin kafasındaki soru hiç şüphesiz Koray Erkaya’nın vücudun belli bir yerine özel ilgi duyup duymadığı olacak. Ama sanatçı fetiş derecesinde ilgi duyduğu bir uzuv bulunmadığını söylüyor. Fotoğraflarında kadın vücudunda heyecanlandığı bölgeleri vurgulayan sanatçı “Bu bazen el, ayak da olabiliyor” diyor. Yalnız vajinayı saklamaktan yana olan Koray Erkaya bu işin de modasının olduğunu söylüyor.

DÜNYAYI GEZECEK

Koray Erkaya’nın The Hall’da vereceği sergi yalnız Tükiye’yle sınırlı kalmayacak. Cüneyt Ayral: “Yurtdışında nü çeken fotoğrafçı yok, ya da öldüler. Koray’ı yurt dışına çıkarmak istiyorum. Avrupa’da onun kadar iyi nü çeken yok” diyor. Avrupa Kültür Başkenti fonundan destekli olan sergi İstanbul’dan sonra Berlin, Paris, Toronto ve New York’a da gidecek.

2