Bu siteye girenler yandı

Kurdukları internet sitesiyle üzerinden ve virüslü maillerle vatandaşların hesaplarını boşalttığı iddia edilen 13 kişi gözaltına alındı

Bu siteye girenler yandı

www.kredikartiborcuode.com internet sitesini kuran şebeke üyeleri borcunu ödemek isteyen vatandaşlardan hesap ve kimlik bilgilerini alıyordu.

Alınan bilgilerle sahte kredi kartları oluşturularak hesaplar boşaltılıyordu. Şüpheliler ayrıca hazırladıkları virüsleri vatandaşların mail adreslerine gönderdikleri tespit edildi.

VİRÜSLÜ MAİLLER

Virüslü mailleri açan vatandaşların bilgisayarlarında bulunan hesap ve kimlik bilgileri ele geçiriliyordu. Daha sonra bu kimlik bilgileriyle yine sahte kredi kartları oluşturuluyordu.

Şüphelilerin bu yolla binlerce kişinin hesap numarasını, kişisel bilgilerini, telefonlarını ve hesaplarında ne kadar para bulunduğunu öğreniyordu.

Şüphelilerden bu yolla hazırlanmış yaklaşık 20 sayfalık bir liste de ayrıca ele geçirildi. Hesap bilgilerini ele geçiren şüpheliler, vatandaşların SİM kartlarını iptal ederek yeni SİM kartlarını çıkarıyorlardı.

SIM KARTA GELEN MESAJLARLA

İnternet hesabına giren şüpheliler, giriş şifrelerini bu SİM karta gelen mesajla elde ediyordu. Böylece hesaba giren şüpheliler bütün paraları kendi hesaplarına aktarıyordu.

Bu tespitlerin ardından harekete geçen bilişim polisleri İstanbul'da 11 ilçede ve Şanlıurfa'da eş zamanlı operasyonlar düzenleyerek 13 kişiyi gözaltına aldı.

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 10 dizüstü bilgisayar, 7 harddisk, 1 sahte ehliyet, 2 banka kartı, 2 hafıza kartı, 11 cep telefonu, 10 sim kart ve 300 litre kaçak mazot ele geçirildi.

ŞEBEKE LİDERİ CEZAEVİNDE

Polisin yaptığı tespitlere göre şebeke lideri olduğu öne sürülen T.Ş'nin geçen hafta başka bir suçtan gözaltına alındığı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiği ortaya çıktı.

Yakalanan şüphelilerden birinin emekli başkomiser olduğu ve şebekeye yardım ettiği ortaya çıktı. Paraları kendi hesaplarına atan şüphelilerin yakalanmamak için 58 yaşındaki Zehra K. İsimli bir kadına komisyon karşılığı paraları çektirdiği belirtildi.

Kadın da polis tarafından gözaltına alındı. Şüphelilerin bugüne kadar 500 bin lira çektiği öğrenildi. Polis ekiplerinin 1 milyon liraya ise son anda bloke koydurarak paranın çekilmesini önlediği ifade edildi. Emniyette sorguları tamamlanan 13 şüpheli Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

Sinan BİLGİLİ/İSTANBUL (DHA)