Bugün Benedict Cumberbatch'in doğum günü! İşte 13 şaşırtıcı yönü ile Benedict Cumberbatch

Hepimiz onu Sherlock Holmes dizisi ile benimsedik. 41 yaşına girdi, hala popüler ve hala çok genç! Ama onu yeterince tanıyor muyuz? İşte Benedict ile ilgili daha önce hiç duymadığınız 13 bilgi...

19 Temmuz 2017, Çarşamba 16:56
A A
1. Korkunç bilgi: Neredeyse oyuncu olmayacaktı!

1. Korkunç bilgi: Neredeyse oyuncu olmayacaktı!

Sakin olun, geçti. Yok yok gerçekten geçti. Neredeyse oyuncu olmayacaktı, ama oldu. Ailesi kendisini buna yönelttiği (ya da "zorladığı için" mi diyelim) neredeyse hukuk okuyacakmış genç Benedict. İkna kabiliyetinin yüksek olduğunu ve bir tür hukukçu aurası taşıdığını biliyoruz gerçi, yine çok başarılı olabilirdi. Ancak o zaman kendisini tanıyamazdık. Bu arada bir yılını bir manastırda Tibetlilere İngilizce öğreterek harcadığını da belirtmekte yarar var. Sen olmasan da öğrenirlerdi aslında Benedict.

2. Nikah memurluğu yapabiliyor

2. Nikah memurluğu yapabiliyor

Evli olduğu için kendisiyle evlenemeyebilirsiniz, bu gayet normal. Ama belki de nikah memurunuz Benedict Cumberbatch olabilir. Film yıldızı, Emmy ödüllü oyuncu ve eşcinsel nikah memuru! Benedict Cumberbatch resmi olarak bir nikah memuru oldu ve arkadaşları Seth Cummings ile Rob Rinder'ın Ibiza'daki nikahlarını kıydı!

3. Tuhaf bilgi: Ataları köle ticareti yapıyordu

3. Tuhaf bilgi: Ataları köle ticareti yapıyordu

12 Years a Slave'de de rol alan oyuncunun ataları, Karayip Adaları'nda yaşayıp köle ticareti yapıyormuş. Bu arada annesi de oyunculuk hayatında Cumberbatch soyadını kullanmanın ona olumsuz bir izlenim olarak geri dönebileceğini düşünmüş uzunca bir süre. 

4. Bir kez kaçırılmış!

4. Bir kez kaçırılmış!

Bir röportaj sırasında BBC'nin mini dizisi To the Ends of the Earth'ün Güney Afrika'daki çekimlerinde hayatını kaybetmekten kurtulduğunu açıklamış Benedict Cumberbatch. 6 kişilik bir çete onu ve dizinin yardımcı oyuncusu Denise Black'i kaçırmış. Benedict bir şekilde bu altı kişiden kurtulmanın yolunu bulmuş. Bu olayla ilgili kurduğu tek bir cümle, kendisinin hayattan ne kadar keyif aldığını ortaya koyuyor: "Şu kaçırılma olayı bana hayatımı daha az sıradan geçirme isteği verdi."

5. En sevdiği yönetmen...

5. En sevdiği yönetmen...

Bir oyuncuya sorulması gereken en önemli sorulardan biri de sanırız bu. Kendisinin en sevdiği yönetmen birçok sinemaseverle ortak: Stanley Kubrick! Ancak bunun nedeni sorulduğu zaman "bununla ilgili 30 bin kelime yazabilirim" diyor. Ki şaka yapmıyor, yazmış. Mezuniyet tezi Stanley Kubrick üzerineymiş.

6. Kimi oynamak istedi?

6. Kimi oynamak istedi?

Benedict Cumberbatch gibi bir oyuncu için kaçınılmaz ve kesinlikle cevaplanması gereken bir soru daha. Bunun da cevabı "Kral" olarak anılan Elvis Presley'miş. Aslında sahiden çok ilginç olmaz mıydı? 

7. Taklit yeteneği

7. Taklit yeteneği

David Tennant, Bruce Willis, Chewbacca... Benedict Cumberbatch'in taklit edemediği birisi var mı sahiden? Galiba yok. Ancak en sevilen ve en ilgi gösterileni, yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü aktör Alan Rickman'taklidi. Öyle ki, bu taklitle bir The Simpsons bölümünde Alan Rickman'ın Harry Potter serisinde canlandırdığı Severus Snape karakterini seslendirmişti.

8. Başka yetenekleri de var

8. Başka yetenekleri de var

Mesela resim. Ünlü oyuncu, başarılı da bir ressam aslında. Harrow isimli bir okulun burslu öğrencisi olarak aldığı eğitimle, oldukça büyük yağlı boya tablolara imza atmıştı. Ünlü olduktan sonra da, birçok yardım kuruluşuna kendi portrelerini yapıp bağışladı. Bu portreler, ciddi ilgi gördü ve iyi fiyatlara satıldı.

9. Biraz da bilim: Gözlerinde ne var?

9. Biraz da bilim: Gözlerinde ne var?

Kiefer Sutherland ve Simon Pegg gibi, Benedict'in de iki gözünün rengi farklı. Bu duruma Sectoral Heterochromia adı veriliyor. Bu heterochromia, gözlerinin maviden yeşile ve yeşilden maviye neden değiştiğini açıklıyor: ışığa göre gözleri farklı görünüyor.

10. Saçlarının asıl rengi

10. Saçlarının asıl rengi

Farklı roller için koyulaştırmak zorunda kalsa da, aslında saçları kestane rengi. Star Trek Into Darkness ve Sherlock'ta mecburen siyaha boyamak zorunda kalmıştı. Üstelik rolleri için fiziksel değişiklikten asla kaçınmıyor. Star Trek'teki performansına hazırlanabilmek için günde 4 bin kalori almaktan da çekinmemişti. Ancak, bu konuyla ilgili onu en çok zorlayan şey, aldığı kiloları vermek olmuş.

11. Tuhaf hayranları var, biraz fazla tuhaflar hem de!

11. Tuhaf hayranları var, biraz fazla tuhaflar hem de!

Düşünün ki bir komşunuz, evinizde olan her şeyi attığı tweet'leriyle dünyaya yayıyor. Londra'daki evine ne zaman gelip gittiği, o evde neler yaptığı bu Twitter hesabından sıklıkla paylaşılmış.

12. Damarlarında aktörlük var

12. Damarlarında aktörlük var

Benedict'in anne ve babası da aktör. Timothy Carlton ve Wanda Ventham da uzun süre oyunculuk yapmış. Üstelik Sherlock'un üçüncü sezonunda Sherlock Holmes'un anne ve babasını canlandırmışlar. O bölümle ilgili ailesiyle gurur duyduğunu ancak bu çalışmanın biraz sinir bozucu ve yorucu olduğunu dile getirmiş. Öyle ya, gerçek hayatta "anne" ve "baba" dediğiniz insanlara, dizi setinde canlandırdığınız karakterin ağzından "anne" ve "baba" demek zorunda kalıyorsunuz. Zorlayıcı görünüyor, değil mi?

13. Ünlü dizide iki rol

13. Ünlü dizide iki rol

Dünyanın geri kalanında çok popüler olmasa da Heartbeat isimli polisiye televizyon dizisi, İngiltere'de oldukça popülerdi. 1992'de çekimlerine başlanan dizi, 2010 yılına kadar devam etti. 372 bölüm yayınlanan dizinin iki bölümünde Benedict Cumberbatch de rol aldı. 30 Ocak 2000'de yayınlanan The Good Doctor isimli bölümde Charles isimli bir karakteri canlandırdıktan dört yıl sonra, aynı dizinin 11 Nisan 2004'te yayınlanan No Hard Feelings bölümünde de Toby Fisher isimli bir ana karakteri canlandırdı.