Bulgar haydutların gurbetçiye işkencesi

Bulgar otoyol mafyasının saldırısına uğrayan Türk gurbetçi "Bir daha Bulgaristan üzerinden uçakla dahi geçmem" dedi

28 Ekim 2009, Çarşamba 11:34
A A

Almanya’dan Türkiye’ye gitmek üzere Bulgaristan’dan transit geçiş yaparken kar maskeli ve polis kıyafetli Bulgar otoyol mafyasının saldırısına uğrayan Türk gurbetçi Çetin Yaldız, "Bir daha Bulgaristan üzerinden uçakla dahi geçmem" dedi. Almanya’da çalışan ve Almanya vatandaşı da olan Yaldız, arkadaşı Macit Yalak ile birlikte Bulgaristan’da başlarına gelen olayın tam bir "kabus" olduğunu belirterek, "Soyguncular bizi ıssız bir yerde bir ağaca kelepçeyle bağlayarak ölüme terk etti. Yaşadığımıza hala inanamıyorum" diye konuştu. 

KAR MASKELİ SOYGUNCULAR
Çetin Yaldız, Almanya’dan Bulgaristan’a kadar son derece rahat ve güzel bir yolculuk yaptılarını kaydederek, Kalotine gümrük kapısından Bulgaristan’a girdikten hemen sonra bir trafik ekibi tarafından durdurulduklarını söyledi. Arabalarında "Vinetka" adı verilen "yol vergi pulu" bulunmadığı gerekçesiyle polislerin rüşvet istediğini belirten Yaldız, bundan sonraki gelişmeleri şöyle anlattı: "Polislere 20 euro rüşvet verince bizi bıraktılar. Sofya’yı geçtikten sonra ise arkamızdan gelen üzerinde polis sireni bulunan siyah bir araç bizi durdurdu. Araçtan inen kar maskeli ve polis kıyafetli iki kişiden biri, benden evrakları göstermemi istedi. Diğeri ise arabamızın kapısını açtırır açtırmaz silahını çekerek Macit’in başına dayadı. Neye uğradığımızı anlayamadık. Bizi silah tehditiyle tekme-tokat arka koltuğa oturttular ve başımızı önümüze eğmemizi istediler." 

"HER ŞEYİMİZİ ALIP ARABAMIZI YAKTILAR"
Sık ağaçların bulunduğu ıssız bir yere götürüldüklerini kaydeden Yaldız, burada soyguncuların cep telefoları, cüzdan ve pasaportlarını aldığını söyledi. Arkadaşıyla birlikte soyguncular tarafından bir ağaca kelepçeyle bağlandıklarını belirten Yaldız, "Onlara bütün paramızı alıp bizi serbest bırakmaları için yalvardık, ama bizi dinlemediler bile. Arabamızdaki tüm eşyaları dışarı çıkarıp dağıttılar, içinden değerli olanları alıp kendi arabalarına taşıdıktan sonra da bizim arabayı benzin dökerek yaktılar ve kaçtılar" dedi. 

ŞOKA GİRDİLER

Soyguncuların gitmesinden sonra yardım edecek birine seslerini duyurmak için sabaha kadar bağırdıklarını kaydeden Yaldız, soğuk ve korku yüzünden şoka girdiklerini bildirdi. Yaldız şunları söyledi: "Nerdeyse bir gündür o ağaçta bağlıydık ve yardım gelmiyordu. Artık umudumuzu yitirdik. Öleceğimizi düşünürken ertesi gün akşam üzeri yanmış arabamızı gören bir kişi geldi. Bize yaklaşmadı, ama telefonla durumu polise bildirdi ve hayatımızı kurtardı." 

Yaldız, 12 bin euroya yakın nakit para, cep telefonları ve değerli tüm eşyalarını soyguncuların aldığını bildirdi. Kelepçeler yüzünden bileklerinin morardığını vurgulayan Yaldız soyguncuların silahla başına vurduğu arkadaşı Macit Yalak’ın da beyin sarsıntısı geçirdiğini ve hastanede kontrol altına alındığını söyledi. 

SOYGUNCULAR YİNE BULUNAMADI
Bu arada Bulgaristan İçişleri Bakanlığından, her soygun olayından sonra olduğu gibi, "Soyguncuların yakalanması için geniş çaplı bir operasyon başlattık" açıklaması geldi, ancak soyguncular hala bulunamadı. İfade ve evrak işlemleri tamamlanan Çetin Yaldız ile Macit Yalak’ın bu akşam Türkiye’ye gönderileceği bildirildi. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.