Bulgaristan-Türkiye sınırındaki tel örgü

Bulgaristan'ın geçici teknokratlar hükümeti, sığınmacı akınına karşı Türkiye sınırına çekilen tel örgü engelinin uzatılmasından vazgeçti

30 Ağustos 2014, Cumartesi 13:44
A A

 İçişleri Bakanı Yordan Bakalov, sınırdaki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, tel örgünün uzatılması kararını bir sonraki hükümet bıraktıklarını söyledi. Bakan Bakalov, "Bu siyasi bir karar olduğu için olağan bir hükümet tarafından alınmalı" dedi.
        
Türkiye ile geri kabul anlaşmasının uygulanması durumunda engelin uzatılmasına gerek kalmayacağını belirten Bakalov, "Bu durumda kaçak yoldan ülkeye girenler Türkiye’ye iade edilebilecek" diye konuştu.
        
Bakalov, Türkiye ile ortak sınırın tamamında, Rezve ile Svilengrad arasında radarlı gözetim sistemi kurulacağını da duyurdu.
        
Geçici hükümet, geçen hafta Plamen Oreşarski hükümeti döneminde kurulan 30 kilometrelik tel örgü engelini, 131 kilometre uzatma kararı almıştı. En az 20 milyon avroya mal olması beklenen proje, Avrupa Birliği (AB) ve insan haklarını savunan sivil toplum örgütleri tarafından endişeyle karşılanmıştı.
       
 Bulgaristan’da bulunan 15 bine yakın sığınmacının büyük bir bölümü 274 kilometrelik Türkiye sınırından ülkeye kaçak girdi. Ağustos başından bu yana 13’ü Bulgar uyruklu 16 kişi hakkında kaçaklara rehberlik yapmaktan yasal işlem başlatıldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;