Bunlar da PKK'nın çocuk militanları

PKK'nın 8-9 yaşındaki çocukları bile kanlı eylemlerine alet ettiği ortaya çıktı!

Bunlar da PKK'nın çocuk militanları

Danimarka'nın Berlingske Tidende gazetesi, terör örgütü PKK’nın 8-9 yaşındaki çocukları bile kanlı eylemlerine alet ettiğini ortaya koydu. Haber üzerine UNICEF, çocukları örgütten almak için kolları sıvadı.

Kamplarda 8-9 yaşında çocuklar var Danirmakalı gazete, PKK kampında 14-15 yaşındaki çocukları militan kıyafetleri içinde görüntüledi.

ROJ TV’nin eski müdürü Zonoozi, “Örgütte gördüğüm en küçük çocuk tahminen 8-9 yaşlarındaydı. Küçükler sadece siyasi dersler alırken, daha büyüklere silah kullanımı, Kürt tarihi, PKK ve Abdullah Öcalan hakkında eğitim veriliyordu” dedi.

Gazete önceki gün terör örgütünün yayın organı konumundaki ROJ TV’nin 10 yıl boyunca Kopenhag’da genel müdürlüğünü yapmış olan İran asıllı Kürt Maonucher Zonoozi ile bu kanalda yayınlanan programların yapımcısı ROJ NV adlı Brüksel merkezli ajansın müdürü Metin Yüce’nin Erbil yakınlarındaki PKK kampını ziyaretlerinden fotoğraflar yayınladı. Zonoozi ve Yüce’yi PKK lideri Murat Karayılan’la görüşürken ve AK47 otomatik silahlarla atış talimleri yaparken gösteren fotoğraflar PKK ile ROJ TV bağlantısının kanıtı olarak değerlendirildi.

3 BİNE YAKIN ÇOCUK VAR

Ancak gazetede yayımlanan bir fotoğraf Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nu da (UNICEF) harekete geçirdi. Fotoğrafta tahminen 14-16 yaşında bir grup çocuk militan kıyafetleri içinde görünürken, Zonoozi de örgütte çok sayıda çocuğun yer aldığını doğruladı. ROJ TV’nin eski yetkilisi “Örgütte gördüğüm en küçük çocuk tahminen 8-9 yaşlarındaydı. Küçükler sadece siyasi dersler alırken, daha büyüklere silah kullanımı, Kürt tarihi, PKK ve Abdullah Öcalan hakkında eğitim veriliyordu. Kamptaki çocukların çoğu İran ve Avrupa’dan geliyordu ve aileleri vardı” diye konuştu.

Bu haber üzerine UNICEF’in Danimarka temsilcisi Steen Andersen “Konuyla ilgili çalışma başlattık. Çocukların militan olarak kullanılması Çocuk Konvansiyonu’na aykırıdır. Kurumumuzun harekete geçmesi için çalışacağım” dedi. Türkiye ve Irak’taki UNICEF temsilciliklerinin harekete geçerek, örgütle bağlantı kurması bekleniyor. UNICEF’in bu çocukların örgütten alınmasını önerebileceği de ifade ediliyor. Aralarında UNICEF’in de bulunduğu uluslararası kurumların 1998’de yaptığı tahminlere göre, PKK’da 3 bine yakın çocuk militan yer alıyordu. Bunların 300 kadarı ise kızdı. Zonoozi’nin bu fotoğrafları yaklaşık bir yıl önce Danimarka polisine verdiği ancak resmi kurumların herhangi bir işlemde bulunmadığı da öne sürüldü.

(Milliyet)