Bunlara bayıldık

Cumartesi, 14 Kasım 2009 - 05:00

Mevsimleri tanırken kış için aralık, ocak, şubat öğrendik. Oysa moda sektörü bize ezberlerimizi unutturuyor. Eylülün başlangıcıyla kış sezonu rüyaları kurmaya başlıyoruz.

Birçok kadın yaz sonundan itibaren dergilerden seçtiklerini kışlık alışveriş listelerine yazıyor. Peki kaç tanesi havalar soğumadan alışverişe başlıyor? Gerçek kış geldiğinde, yani aralık ayının adım adım yaklaştığı şu günlerde esas alışverişler başlayacak. Hal böyle olunca listelerimizi güzelce önümüze koymamızın vakti geldi. Paris’in buz gibi havasıyla çoktan başlamış olan sezonda öngörülen trendler arasından tutmamış olanları eleyeceğiz... İşte bu sezonun gözdeleri arasında en çok tutulanlar...

Ceketler

 

Her yerde okuduğumuz, gördüğümüz gibi. Ceketlerin her türlüsünü giyiyoruz. Bu kış üşütme riski bile var. Çünkü ceketle çıkmak için paltodan taviz verilebilir. Sezon başlı başına ceket mevsimi gibi. O kadar güzel modeller var ki. Bu kış neredeyse bütün ceketler iri vatkalı olacak. İri vatkalı olmayanlar mümkünse metal aksesuarlı veya zımbalı olsunlar. Her ikisini bir arada buldunuzsa daha da güzel. Sadece düz ceket giymek isteyenlerin önceliği mutlaka blazer ceketten yana olmalı. Kolları kıvırmayı unutmayın. Blazer modası kadınlar tarafından sevgililerinin (boyfriend) ceketini giyme fikriyle daha sevilir oldu. Ben yine de başkasının ceketinin giyilmesini tavsiye etmiyorum. Blazer yeterince erkeksi. Büyük beden giyerek risk almaya gerek yok. Üniforma ceketleri, apoletler, ceket kolunda veya yakasında rütbeler çok revaçta ama modelin abartı olmamasına çok dikkat etmek lazım.

Ceket denince akla ilk önce tabii ki Balmain geliyor. Ama Rick Owens, Gucci, Armani ve Dior’un da aşağı kalır yanı yok.

Denizci bluzu

Yaz bitti ama Fransızlar’ın ‘Mariniere’ adını verdiği lacivert beyaz çizgili bluzların popülaritesi geçmedi. Kışın da uzun kollularını giyeceğiz. Zamanında ünlü ressam Picasso’nun üzerinden çıkarmadığı klasik giysisi. Modacı Jean Paul Gaultier’nin neredeyse imzası denebilir, çünkü o da hep bunu giyiyor. Picasso ile Gaultier’nin arasında benzerlik olduğunu iddia edenlerin de yanılgı sebebi bu çizgiler zaten. Mariniere’ler başka renklerde de var ama tercihinizi mutlaka lacivert beyaz olanından yana kullanmanız gerekiyor. Eğer pullu, payetli bir tane bulursanız abiye olarak giyme şansınız bile var.

Deri

Dericeket bu kışın neredeyse olmazsa olmaz parçası. Yeni veya eski olması fark etmez, her dolapta mutlaka bir deri ceket bulunması gerekiyor. Tabii Michael Jackson’ın vefatı akımlara büyük etki etti. Jakson stili deri ceketler şimdilerde vitrinlerde en ön sıraya konulanlar. Bando ceketleri, rock’n’roll tarzı ceketler öncelikli olmak üzere her deri ceket değerli. Bir de motorcu ceketleri var, ama onlara benim gözüm hiç ısınamadı.

Deri denince ayrıca deri etek ve taytlar da gündemde. Özellikle deri taytlar veya skinny deri pantolonları çok göreceğiz. Ve hatta deri kollu bluzlar. Ama deri denilince dikkat edilmesi gereken bir detay var. Deriyi vücudun yakınında, ikinci bir tenmiş gibi giymek gerekiyor. Yani vücudunuzu sarmayan deri giysilerden kaçının.

Çizmeler:

Deri veya süet. Düz veya topuklu. Fark etmez! Önemli olan mümkün olduğunca uzun olmaları.

Rodarte, Gucci, Miu Miu her marka farklı bir çeşidini yaptı. Genelde en popüler olanları bacağı saranlar. İyice yukarıya çekilmeleri gerekiyor. Bir de Prada’nın balıkçı çizmesi gibi olanları var. Büyük, bol. Tepesinden bir kemerle jartiyer gibi bağlanıyor.

Çok seksi olduğunu düşünenler de var. Antipatik durduğunu söyleyenler de.

Uluslararası ikoncan Rihanna çoktan bunu giymeye başladı bile. Eğer taşıyacağınızı düşünüyorsanız ve kendinize güveniyorsanız denemeye değer. Ama farklılık yaratacağım derken komik duruma düşmemeye de dikkat.

Miniler:

Yazdan bize yadigar bir başka moda daha. Uzun çizme moda olunca onu ancak mini tamamlıyor tabii. Mini denince aklınıza diz kapağından dört parmak yukarısı gelmesin sakın. Benim bahsettiğim süper mini!!! Yani toplam uzunluğu neredeyse dört parmak. Hadi, çok az diyorsanız olsun size on parmak. Daha fazla değil ama. Mini şort, mini etek, mini elbise.

Bir de mayo var tabii. Mini şort denince mayoları giyip sokağa çıkmayın lütfen.

Evet görsel olarak güzeller fakat sokaklar bunu kaldırmaz. Zaten onu her bacak da taşıyamaz.

Erkeksi görünüm:

Yves Saint Laurent ile hayatımıza girmiş bir olgu. Kadında smokin! Çok iddialı olduğu bir gerçek. Smokin olmasa bile smokin ceketleri, pantolonları... Beyaz gömleğe iliştirilen bir kravat bazen... Bunu çok iyi başaranlar, doğru örnekler sık sık karşımıza çıkıyor.

En iyi taşıyan da brulesque sanatçısı Dita Von Teese. Smokin olacak diye çok abartmaya gerek yok ayrıca. Hafif bir dokunuşla smokin etkisi de yaratılabilir. Bir yelekle mesela? Amerikalı oyuncu Kate Bosworth’un yaptığı gibi...

Hayvan desenleri- Takımlar-Sivri burun ayakkabı

Üç farklı konuyu neden mi tek başlık altında topluyorum? Hepsini kombine edeceğiz de o yüzden... Hayvan deseni kullanımı zor bir desen. Öyle ince bir çizgi üzerinde gidip geliyor ki. Güzel olacakken aşırıya kaçması an meselesi. Bu dozu ayarlayabilene bravo. Ama ayarlayamamak çok olası ve dolayısıyla bu uygulama riskli. Öte yandan ne zamandır uzak durduğumuz sivri burunlu ayakkabılar tekrar hayatımıza dönüyor. Özellikle klasik tarzdaki kadınların acilen alması gerekebilir. Ama sivri denilince aşırı sivri burunlardan uzak durun, sakın almayın lütfen!!

 

Ve takım giyinmek. Döpiyes tabii ama sadece o değil. Etek, ceket veya etek bluz. Önemli olan birbirini tamamlayan parçalarla bütünleştirmek.Ve giyilen ikilinin mutlaka takım olması!

Dolce Gabbana’nın koleksiyonunda müthiş bir takım var. Hayvan desenlerinin, etek bluz ikilisinin ve kabarık kolların en iyi uygulanmış hali denebilir. Japon Vogue Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Anna Dello Russo bu takımı giydikten sonra takım sezonun en hit parçaları arasına girdi. Zaten Anna Dello Russo podyumdaki mankenden daha iyi taşıyordu. Sivri burun ayakkabı konusunda ise en iyi adres her zamanki gibi kırmızı tabanların ilahı Christian Louboutin. Aradığımız model, markanın bünyesinde yer alan ve ismini Paris’in kabareleri ve gece hayatıyla ünlü semti ‘Pigalle’. Christian Louboutin’in Pigalle ayakkabısı birçok rengi ve deseni olan bir model. Ve hayvan desenini bir detay olarak gündelik yaşamına katmak isteyenler için leopar ve yılan desenlisi de mevcut. Gwen Stefani, Victoria Becham, Sarah Jessica Parker Pigalle giyenler arasında başı çekiyor.

Ayrıca isteyene aynı modelin zımbalısı da var.

Anorak

Fransız kayak markası Moncler ‘in’ pistlerden sokağa inmesiyle moda olmuş bir mont serisi.

Aslında giyilmesi gerekenler herhangi bir anorak değil Moncler anorak. Fransızlar Moncler’lerin kalitesini ve sıcak tutma özelliğini “Biri polyester, diğeri Moncler” diyerek özetliyorlar. Belirli bir marka almak zorunda değilsiniz. Zaten neredeyse her marka Moncler’in modellerinde ve renklerinde üretim yapıyor. Siz de mutlaka bir anorak edinin.

Pullar ve payetler

Bu ‘ışıltı’ da hayvan desenleri gibi iddialı bir moda. Doğruyu ve yanlışı çok iyi seçebilmek gerekiyor. Minik pullarla dolu bir elbise. Büyük pullu bir süper mini elbise (uzun kollu olursa daha da güzel). Veya tek parça olarak sadece etek, bluz, hırka...

Dozunu iyi ayarladığınız sürece üzerinize parıldayan bir şeyleri ekleyebilirsiniz.

Jean Charles Castelbajac ve Matthew Williamson’ın pullarla desen çalışması yaptığı elbiseleri var. ‘Ben giyerim’ diyenlere tavsiye ediyorum.

Çok moda!

 

Prada’nın yeleli ve zımbalı ayakkabıları

Alexander Mcqueen’in kuru kafalı gece çantası...

Diz üstü çoraplar... Kurdeleli saç aksesuarları...

Tepede topuz saçlar... Göz makyajında iddialı renkler...

Burberry trençkot...

Kadınlarda Rolex saatlerin erkek spor modeli...

Her parmakta başka renk oje...