Bunları giyerken dikkat! Vücudunuza zarar veren giysiler

Günlük hayatta sıkça kullandığımız, moda olduğu için üstümüzden çıkarmadığımız giysi ve aksesuarların bir kısmı sağlığımız için risk yaratıyor. Güzel görünmek ve modayı takip etmek uğruna sağlığımızı bozmayıp listedeki giysi ve aksesuarları kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

13 Mart 2018, Salı 09:48
A A
Korse

Korse

Kıyafetlerin dışarıdan kusursuz görünmesine yardımcı olan korseler tüm vücudu etkiliyor. Vücudu sıkıca saran korseler nefes alımını zorlaştırmaktadır. Korse kullanımı kanın vücutta rahatça akmasını engellediği için organların yeterli oksijeni alamamasına sebep oluyor. Omurgaya basınç uyguladığı için duruş bozukluklarına neden olabiliyor.

Omuz çantaları

Omuz çantaları

Yandan asılan tek omuzun desteği ile taşınan bu çanta modeli sırt, omuz ve bel ağrılarına sebep oluyor. Bu yüzden omuz çantaları kullanmamalı ya da sürekli yönünü değiştirerek kullanılmalıdır.

Kemer

Kemer

Tamamlayıcı aksesuarların başında gelen kemer fazla sıkı olduğunda mide sorunlarına yol açıyor. Ayrıca yanlış kullanıldığında solunum problemleri ve göbekte yağlanmaya da yol açıyor. 

Aksesuarlar

Aksesuarlar

Ağırlıkları fazla olan aksesuarlar vücuda zarar verebilir. Göz dolduran büyük ve ağır kolyeler boyun bölgesinde ağrılara sebep olur. Uzun süre bu tarz aksesuar kullanımından sonra başın dik tutulmasını zorlaşır. Yine ağırlıkları normalden fazla olan küpeler de kulak ağrılarını tetikler ve kulak yırtılmalarına davetiye çıkarır.

Sentetik kumaşlar

Sentetik kumaşlar

Kıyafetlerde kullanılan sentetik kumaşlar derinin hava almasına engel oluyor. Bu da eklem yerlerinde egzama oluşmasına sebep olabiliyor. Kıyafet seçiminde sentetik kumaşlar yerine pamuklu kumaşların kullanımına dikkat edilmelidir. Özellikle iç çamaşırı seçiminde pamuklu kumaşların tercihine özen gösterilmelidir.

Topuklu ayakkabı

Topuklu ayakkabı

Uzun süre topuklu ayakkabı kullanımı vücutta şekil bozukluklarına sebep olabilir. Ayağın yere tam basmaması, kalça hareketinin normalden farklı olması, diz ve bel bölgesinde sorunlara neden oluyor. Ayağın öne eğik bir vaziyette duruyor olması, tırnak ve parmak yapısının bozulmasına ve nasır oluşumuna yol açmaktadır.

Dar pantolon

Dar pantolon

Kalçaları ve bacakları sıkı gösteren, çok sevilen kıyafetler arasında yer alan dar pantolonlar bedene oldukça zarar veriyor. Dar pantolonlar damar ve sinir sıkışmalarına neden oluyor. Vücudun kan akış dengesini bozuyor. Düşük belli dar pantolonlar ise uzun vadede göbek bölgesinin şeklinin bozulmasına sebep oluyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.