Burak Özçivit, Bali Bey markasını tescilledi

Muhteşem Yüzyıl'da canlandırdığı karakterin adıyla Levent'te lokanta açan Burak Özçivit, Bali Bey markasının tescilini aldı

01 Ağustos 2014, Cuma 13:16
A A

Dede mesleği dediği dönerciliği devam ettirmek için Levent’te lokanta açan Burak Özçivit, marka olarak da Muhteşem Yüzyıl’da canlandırdığı karakterin ismini seçti. Bali Bey markasını, 29 ve 43. sınıflarda tescilleyen yakışıklı oyuncu gıda ve lokanta hizmetlerinde markanın sahibi oldu.


Burak Özçivit, Bali Bey markasını tescilledikten sonra, Türk Patent Enstitüsü’ne markanın Arapçası Bali Bek için de başvuruda bulundu. Gıda ve lokantacılık sınıflarının yanında ithalat ve ihracatı kapsayan 35. sınıfı için de başvuruda bulunan Özçivit, "yurtdışına mı açılacak" sorusunu akıllara getirdi.


Reytingi yüksek dizilerin popüler karakterlerinin marka almak isteyen kişiler için ilk tercih olduğunu ve bu yolla firmaların kısa yoldan reklam yapabildiklerini söyleyen Adres Patent Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu, "Son yıllarda ünlülerin isimlerini tescillemek isteyip başaramayanlar özellikle dizilerde oynayan sevilen oyuncuların canlandırdıkları karakterlerin peşine düştü. Muhteşem Yüzyıl’ın Hürrem’i, Kanuni Sultan Süleyman’ı, Mihrimah Sultan’ı, Öyle Bir Geçer Zaman ki’nin Ali Kaptan’ı, Aşkı Memnu’nun Bihter’i için popüler oldukları yıllarda çeşitli sınıflarda onlarca marka başvurusunda bulunuldu. Bu isimlerin işletmeler tarafından seçilmesinin başlıca nedeni, reklamını kendi kendine yapıyor olması. Geçtiğimiz yıllarda Kurtlar Vadisi’nin alkollü içeceklerde marka başvurusunda bulunulduğunu ve tescil aldığını duyduk. Düşünün ki, yeni açılan bir firmanın reklam maliyetleri, medyada yer alabilmek oranı ne kadar olabilir ama markanın sahibi daha ilk günden ses getirmeyi başarmış, Kurtlar Vadisi sayesinde kısa sürede tanınırlığını arttırmıştır. Bali Bey için de bu geçerli. Burak Özçivit bu markaya kendisi başvuru yaparak zaten kendisiyle özdeşleşmiş bu adı tescillemesi ve ticaret hayatına bu şekilde girmesi, herkesin dikkatini çekti. Dolayısıyla zaten haber değerinin taşıyabilecek bir durum olmasının yanında, akılda kalıcılığıyla da birçok kişi için artık ticarete hayatında tanınmış bir marka haline geldi” şeklinde konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;