Bursa ovasında dolunun verdiği zarar gün yüzüne çıktı

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde bulunan 10 köyde 80 bin dönüm arazide 400 bin ton karpuz, kavun, domates ve biber, ceviz büyüklüğünde yağan dolu sebebiyle paramparça oldu

19 Temmuz 2017, Çarşamba 23:03
A A
Bursa karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde sabah saatlerinde etkili olan dolu yağışı, tarlalardaki mahsullere zarar verdi. Yarım saat yağan dolu sebebiyle tarlalarda bulunan 400 bin ton karpuz, kavun, domates ve biber telef oldu.

Bir yıl boyunca emek verdikleri ürünlerini hasat etmek için bekleyen ve tek geçim kaynakları tarlalarındaki mahsulleri olan üreticiler devletten yardım bekliyor.


'ZARARIN DEVLETİMİZ TARAFINDAN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ'


Borç içinde olduklarını belirten Mustafakemalpaşa'nın Kumkadı köyü sakinleri, "Devletimiz İstanbul'da yaşanan yağış sonrası zarar görenlere yardım edeceğini açıkladı. Biz de yağış sonrası tarlalarımızda oluşan zararın devletimiz tarafından karşılanmasını istiyoruz" açıklamalarında bulundu.

Borç içinde olduklarını belirten meyve sebze üreticileri devletin oluşan zararı karşılamaması durumunda sıkıntı yaşayacaklarını ifade etti.
'BİN 350 ÇİFTÇİMİZ MAĞDUR OLDU'


Bursa Valisi İzzettin Küçük, sağanak ve dolu nedeniyle Mustafakemalpaşa ilçesinde 76 bin, Karacabey'de ise 18 bin dönüm arazideki tarım ürünlerinin zarar gördüğünü bildirdi. 

Küçük, bölgedeki tarım ürünlerinde ciddi zararın olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Mustafakemalpaşa ilçesinde 76 bin, Karacabey'de ise 18 bin dönüm arazideki ürünler zarar gördü. İki ilçedeki yaklaşık bin 350 çiftçimiz mağdur oldu. Bu arazilerde domates, biber, kavun, karpuz ve kabak gibi ürünler ekiliydi. Hasar tespit çalışmalarını kısa sürede tamamlayıp Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderdik.

Hasar, toplam varlığın yüzde 40'ını aştığı zaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının alacağı kararla çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi söz konusu. Çiftçilerimize geçmiş olsunİHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;