'Bütün erkekler kısır kalacak'

Erkeklerin sperm sayısındaki düşüş bu şekilde devam ederse, 60 yıl sonra tüm erkekler kısır olabilir

28 Ekim 2009, Çarşamba 09:37
A A

Bilim insanları, erkeklerin sperm sayısında düşüşe dikkat çekti.  Bugüne kadar bu konuda birçok araştırma yapıldı ve dünya genelinde erkek nüfusunun, kadın nüfusuna göre düşüşe geçtiği belirlendi.

Dahası, erkeklerin sağlıklı sperm miktarında azalma olduğu belirlendi. Son olarak, İspanya'nın ünlü tüp bebek merkezlerinden Barcelona'daki CEFER Kliniği'nin uzman ekibi, Dr. Fernando Malina başkanlığında yürütülen araştırmaların sonucu, erkekler için "kötü haber" niteliğinde çıktı...

Dr. Molina ve ekibi tarafından hazırlanan raporda "30 yıl önce, erkeklerin sağlıklı sperm oranı yüzde 63 idi. 2008 itibarıyla bu oran yüzde 42'ye gerilemiştir. Buna göre, sağlıklı sperm sayısındaki düşüşün bu hızla devam etmesi, 60 yıl sonra, tüm erkeklerin kısır olacağı anlamına geliyor" ifadeleri yer aldı.

Raporda, sağlıklı sperm sayısındaki bu dramatik düşüşün, çevre kirliliğiyle doğrudan bağlantılı olduğu vurgulandı. Bu durumda ise sperm kalitesini bozan başlıca etkenlerin, kullanılan plastik ürünler, et ve tarım ilaçlarından insan bedenine geçen toksik maddeler in olduğu belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;