Büyük Önder Atatürk'ü anacağız

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıldönümünde çeşitli tören ve etkinliklerle anılacak

Büyük Önder Atatürk'ü anacağız

Ankara’da ilk tören yarın Anıtkabir’de düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, protokole dahil devlet erkanının oluşturacağı kortej eşliğinde Aslanlı Yol’dan yürüyerek saat 09.05’te mozoleye çelenk koyacak. Gül ve beraberindekiler, Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunacak.

Saygı duruşu, askeri bandonun çalacağı İstiklal Marşı’nın bitiminde sona erecek. Cumhurbaşkanı Gül’ün Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalamasının ardından, korteje dahil olmayan sivil ve askeri erkan ile öğrenciler saygı geçişinde bulunacak.

Anıtkabir, resmi törenlerin ardından saat 11.00’de halkın ziyaretine açılacak. Kordiplomatik duayeni tarafından da saat 15.00’te Anıtkabir’e çelenk konulacak. Bayraklar, Büyük Önder Atatürk’ün 71 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05’ten itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirilecek.

Sivil Savunma Müdürlüğü'ne ait sirenler ve motorlu araç klaksonları da saat 09.05’te 2 dakika süreyle çalınacak. Tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştirilecek. Bu arada, Anıtkabir bugün saat 12.00’den yarın saat 11.00’e kadar tören hazırlıkları ve güvenlik tedbirleri nedeniyle halkın ziyaretine kapalı olacak.

Anıtkabir ile aynı anda Ulus Atatürk Anıtı, Sıhhiye Zafer Anıtı ve Atatürk Orman Çiftliği Atatürk anıtlarında da saat 09.05’de çelenk koyma törenleri yapılacak. Atatürk anıtlarına, Ankara Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile diğer kurum ve kuruluşlarınca çelenkler bırakılacak.

İSTANBUL’DAKİ ANMA TÖRENLERİ


İstanbul’da bugün Dolmabahçe Sarayı giriş salonunda (Medhal Salonu) "71. Ayrılık Yılımızda Atatürk’ün Klasikleri" temalı anma konseri düzenlenecek. Anma törenleri kapsamında yarın saat 09.05de, Dolmabahçe Sarayı’nda Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu odada anma töreni yapılacak.

Dolmabahçe Sarayı’nda, yarın Hanri Benazus’un Anadolu Ajansı arşivine kazandırdığı fotoğraflardan seçilen "Ağlayan Türkiye" fotoğraf sergisi açılacak. İstanbul’da değişik merkezlerdeki Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında sergiler açılacak, konserler ve konferanslar düzenlenecek.

ATATÜRK’Ü ANMA ETKİNLİKLERİ
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca yarın saat 10.00’da, kurum konferans salonunda "Büyük Önder Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 71 Yıldönümü" anma toplantısı düzenlenecek.

Törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız birer konuşma yapacak. Ankara’da, "Atatürk’ü Anma Haftası" kapsamında 10-17 Kasım günleri arasında, Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Cebeci İlçe Kütüphanesi, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi ve OR-AN Sevgi Yılı Kütüphanesi’nde, Atatürk konulu kitap sergileri ve film gösterimleri yapacak.

Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği "Kuvay-i Milliye Dinletisi" yarın saat 19.00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ankara Kulübü Derneği ve TÜRSAB Ankara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığı tarafından Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde gerçekleştirilecek "Atatürk’ü Anma Gecesi", saat 19.00’da başlayacak.

Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi’nin (VEKAM) sergi salonunda "Ankara" konulu resim sergisi yapılacak. Türk Japon Vakfı’nda 11 Kasım saat 11.00’de "Büyük Önder Atatürk’ün 71. Ölüm Yıl Dönümü" dolayısıyla tören düzenlenecek. Türkiye Barolar Birliği’nin "Atatürk’ü Çağdaş Yorumlama ve Anma Programı" 9-14 Kasım günleri arasında yapılacak.

Türk Hava Kurumu (THK), Büyük Önder Atatürk’ü, Genel Merkez, Türk Kuşu Genel Müdürlüğü, İnönü ve Selçuk Eğitim Merkezleri ile yurt genelindeki 471 THK şubesinde düzenlenecek törenlerle anacak. Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında Ankara’daki çeşitli üniversitelerce de etkinlikler düzenlenecek.