Büyük tehlike! Ev yapımı konserveler ölümcül olabilir

Adana'da aynı aileden 4 kişinin domates konservesi yedikten sonra yaşamını yitirdiği iddiaları üzerine uzmanlar, ev yapımı sebze konservelerinin sağlık açısından tehlikeli olabileceğine dikkati çekip vatandaşları uyardı: "Zehirlenebilirsiniz"
 

21 Nisan 2017, Cuma 15:38
A A
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Meyve Sebze İşleme ve Teknolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Pazır, patlıcan, taze fasulye ve domates gibi sebzelerin ev yapımı konservelerinin sağlık açısından ciddi riskler taşıdığını vurguladı.

Prof. Dr. Fikret Pazır, şunları kaydetti: "Evde konserve yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Onun yerine sebzelerin kurutulmasını ya da dondurulmasını öneriyoruz. Meyve konservesi dışında konserveler sağlık açısından ciddi risk. Adana'da aynı aileden 3 kişinin yaşamını yitirmesi, ev yapımı konservelerdeki tehdidi daha net ortaya koydu. Ekonomik olduğunu da düşünmüyorum. Ayrıca çok kaynatıldığı için besin değerleri de kayboluyor."


EVDE TAMAMEN YOK EDİLEMİYOR


İlkbahar ve yaz döneminde yine birçok evde konserveler yapılacağına işaret eden Prof. Dr. Fikret Pazır, "Çok riskli, yüksek derece ısıya dayanıklı, gıda zehirlenmelerine neden olan clostridium botulinum evlerde yapılan konservelerde görülebiliyor ve sağlık açısından kötü sonuçlara yol açabiliyor. Bu tehlikeli mikroorganizma evlerde yapılan kaynamalarda tamamen yok edilemiyor" bilgisini aktardı.


 

'NADİR GÖRÜLÜYOR AMA TEHLİKELİ'


Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Gıda Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Öznur Cumhur da konserve gıdaların uygun olmayan koşullarda yapılması durumunda ciddi gıda zehirlenmelerine yol açabileceğine işaret etti.

Clostridium botulinum bakterisinin en çok konservelerde görüldüğünü belirten Cumhur, şunları kaydetti: "Uygun olmayan koşullarda hazırlandığında genel olarak bu bakterinin sporları konservede kalabilir. Bu bakteriden zehirlenmeler çok nadir görülüyor ama çıktığında ölüm oranı yüksek oluyor. Semptomlar yaklaşık 12-36 saat sonra görülmeye başlıyor. Bulantı, kusma, karın ağrısı, çift görme, görme bozukluğu, kaslarda güçsüzlük ile ortaya çıkabiliyor. Ancak bu durum haftalar sonra da oluşabiliyor. Adana'daki ailede baba ve oğulda daha önce ortaya çıkıp annede daha sonra görülmesi gibi."


MARKETTEN ALDIKLARINIZA DA DİKKAT EDİN!


Ev yapımı konservelerin sağlık açısından risk taşıdığına dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Öznur Cumhur, şu uyarılarda bulundu:

"Daha tehlikesiz olan dondurma ve kurutma yöntemlerini öneriyoruz. Marketten aldığımız konservelere de dikkat etmek gerekiyor. Kapakları şişmiş, kenarı kırık olan konserve gıdaların alınmaması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın izin verdiği ürünlerin tüketilmesi gerekiyor. Tüketiciler, bozulduğunu tadından, kokusundan veya dokusundan anlayabileceğini düşünüyor ama her zaman bozuk tadı almak mümkün olmuyor. Bu yüzden tedbirlerimizi almak gerekiyor."


ADANA'DA NELER YAŞANMIŞTI?


Adana'da domates konservesinden yapılan menemeni yedikleri iddia edilen anne, baba, oğul ve teyze 1.5 ay içerisinde hayatını kaybetmişti. Ölümlerin şüpheli bulunması üzerine baba ile oğlunun ön otopsisinde gıda zehirlenmesi bulgularına rastlanmıştı. Aile üyelerinin olaydan kısa süre önce domates konservesi yediklerini iddia edilmişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;