Büyükelçi Şensoy istifa etti

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy büyükelçilik görevinden istifa etti

09 Aralık 2009, Çarşamba 18:52
A A

‘BAKANLAR DA KATILSIN’

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy dün sürpriz bir şekilde görevinden istifa etti. Nabi Şensoy’un istifasına, Beyaz Saray’da önceki gün yapılan Erdoğan-Obama görüşmesi neden oldu. Edinilen bilgiye göre, Türk Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan ile Obama arasındaki baş başa görüşmeye iki ülkenin dışişleri bakanlarının da katılmasını istedi.

DAVUTOĞLU SİNİRLENDİ

Heyetler arası görüşmeden sonra Erdoğan ile Obama baş başa görüşmek üzere içeriye geçtiklerinde dışişleri bakanları odaya davet edilmedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Talebimizi Beyaz Saray’a iletmediniz mi?” diye Büyükelçi Nabi Şensoy’a çıkıştı. “İletmedik efendim. İsterseniz beni görevden alın” yanıtını veren Büyükelçi Nabi Şensoy dün istifa etti ve Ankara’ya merkeze alınmasını istedi.

 

İngiliz Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu.

1969-1970 tarihleri arasında askerlik hizmetini tamamlamış ve 1970´de ETÜD Dairesi'nde Aday Meslek Memuru, III. Katip, II. Katip olarak görev yapmıştır.

1972´de New York Başkonsolosluğu'nda Muavin Konsolos, Konsolos, 1975´de Karakas Büyükelçiliği'nde, Başkatib, 1977´de İkili Siyasi İşler Batı Dairesi'nde Şube Müdürü, 1979´da Havana Büyükelçiliği'nde, Müsteşar, 1980´de Vaşington Büyükelçiliği'nde Müsteşar, 1983´de Çok Taraflı Siyasi İşler Denizcilik-Havacılık Dairesi'nde Daire Başkan Yardımcısı ünvanıyla (Başbakan Danışmanlığı) görevini yürütmüştür..1985´de Londra Başkonsolosluğu'nda Başkonsolos, 1988´de Çok Taraflı Uluslar arası Sorunlar Genel Müdür Yardımcılığı'nda Elçi, Genel Müdür Yardımcısı ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'nde Özel Kalem Müdürü, olmuştur.

1990´da İspanya Nezdine Büyükelçi, atanmıştır. 1995´de Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Büyükelçi, 1997´de Büyükelçi Müsteşar yardımcısı, olmuştur. 1998´de Rusya Federasyonu Nezdine Büyükelçi atanmıştır. 2002'de Merkeze dönmüş ve Müsteşar Yardımcısı olmuştur. 2006 Ocak ayında ABD Nezdine Büyükelçi atanmıştır.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;