Çadırkente ateş açıldı

Suriye tarafındaki çadırkente ateş açıldığı ve 2 kişinin ağır yaralandığı kaydedildi

Çadırkente ateş açıldı

Türkiye’nin Suriye sınırında, Güveççi köyü yakınında Suriye topraklarında ülkedeki olaylardan kaçanlar için kurulan çadırkente akşamüstü ateş açıldığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, çadırkente kanas tipi silahlarla açılan ateşte biri ağır 2 kişi yaralandı.

Suriye’nin Harapcöz köyünden çadırkente kaçtığı belirtilen yaralıların, ambulansla Türkiye tarafına geçirilerek, Hatay’daki hastanelere kaldırıldığı kaydedildi.

Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli’lerden 150’si Reyhanlı ilçesindeki Hac Konaklama Tesisleri’nde oluşturulan çadır kampa getirildi.

Yayladağı ve Altınözü ilçelerinden sınırı geçip Türkiye’ye giriş yapan 150 Suriyeli, 310 çadırın kurulduğu Hac Konaklama Tesisleri’nde kayıt işlemlerinin ardından çadırlara yerleştirildi. Cilvegözü Sınır Kapısı’na 6 kilometre uzaklıkta oluşturulan çadır kampta Suriyeli sığınmacıların su, elektrik, barınma, beslenme ve sağlık ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanması için Reyhanlı Kaymakamlığı gerekli önlemleri aldı.

Altınözü’ne bağlı Boynuyoğun Köyü’nde 597 çadırdan oluşan kampta ise Suriyeli sığınmacıların yaşamlarını sorunsuz sürdürebilmeleri için kanalizasyon, tuvalet, elektrik, su ve asfalt sorunu çözümlendi. 100 dönüm alanda kurulan kampın çevresi tel örgülerle çevrilip güvenlik sağlanırken, kampın muhtelif yerlerine çok sayıda çeşme kuruldu. Sığınmacıların televizyon izlemeleri için çok sayıda sandalyenin yer aldığı dev ekranlı televizyon çadırı açıldı ve bu çadırda çay ocağı faaliyet geçirildi.

VALİ LEKESİZ’DEN AÇIKLAMA

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Suriyeli yaralılara farklı kültür ve inançlarından dolayı hastanelerde kötü muamele yapıldığı iddialarının araştırıldığını ve asılsız olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Vali Lekesiz yazılı açıklamasında, Suriyeli sığınmacılar için hiçbir ayrım gözetilmeksizin devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini belirtip, hastanelerde tedavisi süren hastalara en üst seviyede sağlık hizmeti sunulduğunu, ilaç ve diğer tüm ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti. Vali Lekesiz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Suriye vatandaşları için hiçbir ayrım gözetilmeksizin devletimizin tüm imkanları seferber edilmektedir. Mesai kavramı gözetmeksizin 24 saat fedakarca çalışan sağlık personelimiz, tıbbi etik kurallar çerçevesinde sundukları sağlık hizmetinin yanında insani yardım faaliyetlerine de önemli katkı sağlamaktadır. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde, hiç şüphesiz sağduyulu davranılması, güçlü bir dayanışma sergilenmesi büyük önem arz etmektedir."


SIĞINMACI SAYISI 350'YE YÜKSELDİ

Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerden Reyhanlı İlçesi’ndeki Hac Konaklama Tesisleri’nde oluşturulan çadır kampa getirilen sığınmacı sayısı 350’ye ulaştı.

Güvenlik önlemleri altında getirilen sığınmacıların kayıtlarının alınmasının ardından sağlık kontrolünden geçirildi. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan sığınmacılar daha sonra çadırlara yerleştirildi.