'Çağdaş Yaşam' adını sildiler

Kars Dağpınar'da 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası kapsamında yaptırılan Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlköğretim Okulu'nun adından, 'okul birleştirme' operasyonu ile 'Çağdaş Yaşam' çıkarıldı

03 Aralık 2009, Perşembe 05:00
A A

Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesinde 1972’de yapılan beş derslikli ilköğretim okulu, 1999’da aynı bahçe içerisinde Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun yapılmasıyla boşaltıldı. 6 yıl boş kalan okulun, Milliyet gazetesinin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile yürüttüğü “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasıyla eğitime kazandırılması için Kars Valiliği ile 10 Ekim 2005’de protokol imzalandı.

Protokole, binanın hayırsever işadamı İsmet Güresen’in yeğeni Deniz Bülbül tarafından 114 bin TL’ye onarılacağı, okulun adının “Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlköğretim Okulu” olacağı ve okulun adının değiştirilemeyeceği hükümleri konuldu. Beş derslikli okul, 9 Mayıs 2006 günü ÇYDD’nin merhum Genel Başkan Prof. Dr. Türkan Saylan’ın da katıldığı törenle öğretime başladı.

‘KÜÇÜK BİR ONARIMDI’

Aralarında 20 metre bulunan iki okuldan Dağpınar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndaki 100 öğrenci geçen öğretim yılı sonunda başka bir okula nakledildi. Statüsü değişen okul da Dağpınar İlköğretim Okulu adını aldı. Digor Kaymakamlığı, iki okulun aynı bahçede yer almasının mevzuata aykırı olduğunu belirterek, “Dağpınar-İsmet Güresen İlköğretim Okulu” adıyla birleştirilmeleri önerisinde bulundu.

İl Milli Eğitim, Kars Valiliği’nin onayı ile iki okulun bu adla birleştirilmesine karar verdi. Kars Milli Eğitim Müdürü Recep Aktaş, “Yeni okula isim verilmesi için hayırsever okulun yüzde 51’ini yapmalı. Onlar küçük bir onarım yapmışlar. Okulun iç tarafına bir levhayla hayırseverin adını yazacağız” dedi. ÇYDD yöneticileri, 2005’de imzalanan protokolün 5’inci maddesinde, “Okulun adı değiştirilemez” hükmünün bulunduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıma kararı aldı.

Mukadder YARDIMCIEL/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;