Çalışanlar oynuyor filmler yarışıyor

Şirket çalışanlarının çektiği filmler "Corporate Film Fest"te yarışacak

29 Eylül 2009, Salı 12:52
A A

Patika Yapım tarafından düzenlenen "Corporate Film Fest", 4. kez sinema ve iş dünyasını buluşturacak.
Çok sayıda kamu ve özel sektör kuruluşunun katıldığı festival kapsamında TCDD, Kadıköy Belediyesi, Fortis Bank, HSBC, Çelebi Holding, Ekinciler Holding, Sony, Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Sensormatic gibi kuruluşların çalışan ve yöneticileri, yer aldıkları filmlerde senaryo, yönetmenlik ve oyunculuk yeteneklerini ortaya koyuyor.
Patika Yapım Genel Müdürü Şenay Akkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı ve "yaratıcı" bir içeriğe sahip olan festivalin, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da "ilk" olma özelliği taşıdığını kaydetti.
Akkurt, Corporate Film Fest’in kişiler değil, kurumların katılımıyla gerçekleştiğini ifade ederek, "Kurumlar, çalışanları adına başvuruyor. Şirket çalışanlarının kurduğu film ekipleri öyküsü, senaryosu, yönetmenliği ve oyunculuğu kendilerinin geçekleştirdiği kısa filmler çekerek yarışıyorlar. Corporate Film Fest, yönetmenliğinden oyunculuğuna, senaryo yazımından kurgusuna her şeyini iş yeri çalışanlarının yaptığı Türkiye’nin ilk kurumsal film festivali" şeklinde konuştu.
Katılımcı kurumların çalışanlarından oluşan amatörlerin, eğitim ve tecrübe aktarımları ve profesyonellerle yapılan söyleşilerin ardından kendi filmlerini gerçekleştirdiğini, ekiplere profesyonel oyuncu, senarist ve yönetmenlerin dahil olamadığını kaydeden Akkurt, "Ortaya çıkan filmler kurumların ve çalışanların hayatında kalıcı. Bir anlamda imzaları" dedi.

-YÖNETİCİLER OYUNCU OLDU-

Festivalin kurum içi iletişim kadar kurumlar arası iletişim platformu olarak da birleştirici olduğunu belirten Akkurt, "Fortis Türkiye Üst Yöneticisi (CEO), TCDD Genel Müdürü, HSBC’den 3 farklı yönetici, ekiplerin setlerinde bulundu ve oyunculuk yaptı. Geçmiş yıllarda da Mercedes Benz Finasman Türk, Çetur ve Turkcell gibi şirketlerin yöneticileri, film setlerinde figüranlık yapmış. O ruhu ve eğlenceli ortamı ekipleri ile paylaşmış ve desteklemişlerdi" diye konuştu.
Filmlerin 7-8-9-10 Ekim 2009’da Akbank Sanat ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) ücretsiz gösterimde olacağını bildiren Akkurt, gösterimlerde festival katılımcısı ekiplerin filmlerinin yanı sıra dünyadan ve Türkiye’den seçilmiş "ödüllü kısalar" kategorisinde farklı filmlerin de yer alacağını, her yıl gösterimlerin ardından bir ödül töreninin yapıldığını anlattı.
Filmler ile farklı birimler ve kademelerdeki çalışanlar arasındaki iletişimin artırılarak birbirlerini tanımalarına olanak sağlandığını dile getiren Akkurt, şunları kaydetti:
"Birlikte çokça vakit geçiriyorlar. Kimsenin bilmediği yönlerini ortaya koyabiliyorlar. Film çekmek için hayal gücünüzü ve yaratıcılığını ortaya koymanız, iyi iletişim kurmanız, organize olabilmeniz ve set hiyerarşisini kurup ona uygun davranabilmeniz gerekiyor. Tüm bu süreçlerde ekipler birbirini daha farklı yönleri ile görüp ’biz’ duygusu ile hareket ediyorlar. Motivasyon ve aidiyet duygusu öne çıkıyor."

Yıldız Taşdelen Erli / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;