Cam filmi ile ilgili Bakan'dan son dakika açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, araçlarda cam filmi yasağıyla ilgili üç bakanlığın teknik çalışma yaparak kriter belirleyeceğini ifade ederek "Cam filminde emniyetin görüntü alabileceği, görüntülemesine engel olmayacağı çerçevede limit ile bir kriter getireceğiz. O kriteri aşanlar yine yasağa takılacak, altında kalanlar serbest olacak" dedi

11 Kasım 2017, Cumartesi 12:43
A A
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Adıyaman Valiliği'nde son günlerin önemli gündem maddesi olan 'cam filmi' konusunda açıklamalarda bulundu. Buna göre emniyetin mobese ya da çeşitli yöntemlerle içerisinden görüntü alabileceği araçların filmleri serbest olacak. Görüntü almaya uygun olmayan araçlar yasak kapsamında cezalandırılacak.

'KORKU TERÖR SALDIRILARIYDI'

Bakan Farul Özlü, cam filmleri konusunda terör saldırılarından korkulduğu için bu yasağın getirilmek istendiğini dile getirerek, "Cam filmi konusunda geçen sene Emniyet Genel Müdürlüğümüzden bize gelen görüş olumluydu. Geçen sene ki olumlu görüş doğrultusunda bir yönetmelik hazırladık. Bunu yayınladık. Fakat geçiş sürecini 26 Ekim 2017 olarak belirledik. Bu sene Emniyet Genel Müdürlüğümüzden gelen yazı ise cam filmi yasağının uygulanmasıydı. Emniyet Genel Müdürlüğümüzle 3 aydan fazla süren görüşmeler yaptık. Terör konusunda birkaç örnek verdiler. Reina Saldırısı gibi. Şundan korktuk, bir terör hadisesi olunca 40-50 kişi ölür.

'CAN GÜVENLİĞİ SÖZ KONUSU OLUNCA..'.

Cam filmi olan bir araçla teröristler kaçar, bunun sorumluluğunu alamayız diye çekindik. Dolayısıyla biz Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ısrarlı taleplerine uyduk. Yoksa bizim Bakanlık olarak görüşümüz Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde bu cam filmi yasağının kaldırılmasından yanadır. Ama can güvenliği söz konusu olunca bir şey diyemiyoruz" dedi.

İŞTE CAM FİLMİNDE SERBEST-YASAK ÇİZGİSİNİ BELİRLEYECEK KRİTER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cam filmi ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından üzerinde yeniden çalışma başlatıldı.

Bakan Faruk Özlü, konuyla ilgili bir esneklik yapılacağını kaydederek "İçişleri Bakanlığımız, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ve bizim Bakanlığın uzmanları bir araya gelecek. Cam filminde emniyetin görüntü olabileceği bir limit ile kriter getireceğiz. O kriteri aşanlar yasağa takılacak, o kriterin altında kalanlar serbest olacak. Teknik bir çalışma yapacağız, müştereken karar vereceğiz" ifadelerini kullandı.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;