Cameron'a 'Gazze' öfkesi

İngiltere Başbakanı David Cameron'un Türkiye'ye yaptığı ziyaret dünya basınında geniş yankı uyandırdı

29 Temmuz 2010, Perşembe 05:00
A A

'Türkiye bölgesel güç oldu’

  Cameron’un özellikle İsrail ablukası altındaki Gazze için kullandığı “Açık hava hapishanesi” ifadesine tepkiler büyüktü.

İngiltere’nin etkili gazetesi Guardian, “Türkiye: Hayati bir aktör” başlıklı başyazısında şu değerlendirmeyi yaptı: “Bir İngiltere Başbakanı, üslubunu Türkiye’de değiştirmek zorunda kalıyor. Bu bile tek başına, Türkiye’nin ne kadar önemli bir bölgesel güç haline geldiğini gösteriyor.”

İşte diğer yorumlar

The Times (İngiltere): “Cameron kendisini Türkiye’nin AB üyeliğinin savunucusu olarak sunuyor, çünkü her şeyden önce bu hedefe inanıyor. Ancak Başbakan’ın Gazze konusundaki mesajları iyi planlanmamıştı.”

Independent (İngiltere): “Cameron Türkiye gezisini, İsrail’e şiddetli bir saldırıda bulunmak için kullandı.”

Haaretz (İsrail): “Geçmişte kendisini sık sık ‘İsrail’in dostu’ olarak tanımlayan İngiltere Başbakanı İsrail’in Gazze ablukasını sert şekilde eleştirdi. Cameron’ın bu sözleri İsrail’de öfkeye yol açtı.”

Washington Post’un blog yazarı Jackson Diehl: “Batılı liderler bir süredir, Avrupa’ya entegre olma politikasını bırakıp İslami bir güç olmaya çalışan Türkiye’ye nasıl tepki vereceklerini düşünüyor. Cameron utanmazca yaltaklanmayı seçti.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;