Camide öldü, kimse umursamadı

Kanser hastası Meryem Canbazoğlu Edirne'deki tarihi Selimiye Camii'nin içinde hayatını kaybederken, ziyaretçiler hiçbir şey olmamış gibi camiyi gezmeye devam etti

12 Kasım 2009, Perşembe 15:49
A A

Eşi bir suçtan dolayı cezaevinde olan ve Kütahya'dan gelen akrabaları Necati Okıt ve ailesini gezdirmek için Gazimihal Mahallesi'ndeki evinden çıkan 46 yaşındaki Meryem Canbazoğlu, Tarihi Selimiye Camiine geldi ve burada yakınlarına camiyi gezdirmeye başladı.

Akciğer kanseri tedavisi gördüğü öğrenilen ve elinde taşıdığı poşetin içinde ilaçları bulunan Meryem Canbazoğlu, aniden fenalaştı ve ağzından kan gelmeye başladı. Bunun üzerine cami içindekiler Meryem Canbazoğlu'nu müezzin mahfili'nin altından akan sudan içirilmek istendi.

Ancak Canbazoğlu mahfilin altında yere yığıldı.Camii içindekilerin haber vermesiyle gelen 112 Acil Servis ekipleri Canbazoğlu'nun öldüğünü tespit etti ve polise haber verildi.

ÖLÜNÜN YANINDA ŞİFALI SU İÇTİLER

Bu sırada ise ziyarete açık olan camiyi vatandaşlar dolaşmayı sürdürdü. Kadın ve çocukların bulunduğu çok sayıda kişi ise cesedin yakınında hatıra fotoğrafı çektirdi. Kimisi de hiç birşey olmamış gibi yerde yatan cesedin 1 metre arkasında bulunan ve şifalı olduğu düşünülen şebeke suyunu içmeyi sürdürdü.

Bu sırada ise Meryem Canbazoğlu'nun poşet içinde çalan cep telefonunu bir polis memuru açtı ve "Meryem hanım rahatsız, ben polis memuruyum. Selimiye camiindeyiz." diyebildi.

CENAZE NAMAZI ANINDA KILINDI

Bu sırada ölüm haberini alarak camiye gelen Canbazoğlu'nun yakınları sinir krizleri geçirdi. Öğle ezanı okunuca da cemaat namazını kıldı ve polis ekipleri ise yaptığı incelemenin ardından gelen doktorun normal ölüm raporu vermesinden sonra ceset Edirne Belediyesi Cenaze aracı ile Edirne Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Fırat KESKİNKILIÇ-Ali Can ZERAY/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;