Çanakkale Boğazı'nda heyecanlı anlar!

Çanakkale Boğazı'nda heyecanlı anlar!

24 Kasım 2009, Salı 12:12
A A

Çanakkale Boğazı´ndan boş olarak geçiş yapmakta olan Panama bayraklı, ``Mediterranean Star'' adlı kuru yük gemisinin makineleri motorlarındaki arıza nedeniyle durunca, sürüklenmeye başladı. Yaklaşık 35 dakika sürüklenen gemi, arızanın giderilmesi üzerine yoluna devam etti.

Çanakkale Boğazı2nda bugün heyecanlı dakikalar yaşandı. Boğazın manevra yapılması en güç noktası olan Nara Burnu´nda sürüklenen gemi nedeniyle boğaz geçişi yapan diğer gemiler telsiz anonslarıyla uyarıldı. Mısır´ın Adabia Limanı´ndan Romanya´nın Köstence Limanı´na giden Panama bayraklı, 85 metre uzunluğundaki, ``Mediterranean Star'' adlı kuru yük gemisi, Ege Denizi´nden Çanakkale Boğazı´na giriş yaparak, saat 10.30 sıralarında Nara Burnu önlerine geldi. Burada, geminin makineleri, arıza yaparak, durdu. Geminin boğazdaki akıntı nedeniyle sürüklenmeye başlaması üzerine geminin kaptanı, durumu telsiz anonslarıyla, Gemi Trafik Hizmetleri Merkez Müdürlüğü´ne (VTS) bildirip, uygun bir bölgeye demirleyeceğini bildirdi. Bunun üzerine, VTS yetkilileri, boğazdan geçiş yapan diğer gemileri de telsiz anonslarıyla dikkatli olmaları konusunda uyarıp, Söndüren-5 römorkörü bölgeye gönderildi.

VTS yetkilileri, geminin sürüklendiği noktada deniz dibinden Türk Telekom´a ait kabloların geçtiğini ve Çanakale Boğaz Komutanlığı´na bağlı Nara Deniz üssü olduğunu bildirerek, geminin kaptanını demirlememesi konusunda uyarıda bulundu. Söndüren-5 römorkörünün kontrolüne alınan gemideki makine arızası yaklaşık 35 dakika sonra giderildi ve gemi kontrollü olarak yoluna devam etti.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;