Çanakkale'de atılan mermi sayısı hayrete düşürdü

İstanbul'da açılan bir müzede, Çanakkale'de metrekareye düşen mermi sayısına ilişkin bilgi notu tüyler ürpertti

Çanakkale'de atılan mermi sayısı hayrete düşürdü

Çanakkale Zaferinin 95. yıldönümü nedeniyle Fatih Belediyesi tarafından Eminönü Meydanı'nda 'Çanakkale Savaşlarından İzler Müzesi' açıldı.

Eminönü Meydanı'nda bir çadır içinde kurulan müzede Çanakkale Savaşı'na katılan askerlerin savaşta kullandığı malzemeler, askeri giysiler, askerlere ait özel eşyalarla kılıçlar, mermiler yer alıyor. Savaşa ait resimlerin de yer aldığı müzede savaş sırasında yaşanan olaylar da ziyaretçilere çadıra asılan metinlerle aktarılıyor. Aynı müzede düşman askerlerinin kıyafetleri, kullandıkları askeri malzemeler de sergileniyor.

METREKAREYE 6 BİN MERMİ

Müzede şehit olan askerlerin yaşlarının ve isimlerinin yazdığı mezar taşları da bulunuyor. Müzenin en dikkat çeken bölümü ise, " Çanakkale Savaşlarında 1 metrekareye 6 bin mermi düşmüştür. Küçücük bir coğrafyada milyonlarca mermi kullanılmıştır" bilgisinin yazılı olduğu ve o mermilerin içinde bulunduğu camekan oldu. Çanakkale Savaşlarında Türkler tarafından kullanılan savaş gemilerinin maketlerinin de sergilendiği müzeyi Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de gezdi.

MÜZE 4 NİSAN'A KADAR İSTANBUL'DA

Bu arada Çanakkale Zaferi dolayısıyla Eminönü Meydanı'nda bir de Mehter gösterisi düzenlendi. Vatandaşlar gösteriye büyük ilgi gösterdi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşına Mehter Takımı da eşlik etti. Yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği etkinlik sonrası Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir bir konuşma yaptı. Demir, "İnsanlarımızın o dönemde çocuğundan büyüyüğüne kadar, yaşlısından gencine kadar adeta tek yürek olup bu vatanın bekası için şu anda dalgalanan bayrağımızın devamı için ecdattan bize kalan bu son toprak parçasının ilelebet varlığı için şehit düşen şehitlerimizi anıyoruz. Hepsini Allah rahmet eylesin. Hepsine minnetlerimizi bir kez daha iletiyoruz. Şu anda Çanakkale Müzesi'ni oradan getiren değerli dostlarımıza da teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Çanakkale Savaşlarından İzler Müzesi 21 Mart'a kadar Eminönü Meydanı'nda olacak. Müze 22 - 28 Mart tarihleri arasında Çukurbostan Yaşam Merkezi'nde, 29 Mart - 4 Nisan tarihleri arasında ise, Hekimoğlu Ali Paşa Otoparkı'nda açık olacak.

İdris TİFTİKÇİ / İSTANBUL DHA