Çanakkale'de Sosyalist açılımı

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 95. yıldönümü kutlamaları için Çanakkale'de bir araya gelen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri, Atatürk ve Lenin pankartları taşıdı

18 Mart 2010, Perşembe 12:17
A A

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 95. yıldönümü kutlamalarında, alışılmışın dışında, bu kez Sosyalistler de alanlara döküldü. Geçen yılki kutlamalarda, üç-beş kişilik küçük bir grupla yer alan HKP üyeleri, bu kez İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa'dan gelenlerle birlikte Çanakkale'ye çıkarma yaptı.

HKP İzmir İl Başkanı Tacettin Çolak'ın ``Yaşasın Çanakkale Zaferimiz'' çağrısıyla bir araya gelen 250 kişilik grup, İskele Meydanı'nda toplanıp 200 metre uzaklıktaki Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüdü. ``Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız'', ``Yaşasın Çanakkale Zaferimiz'', ``Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler'', ``Kahrolsun ABD, AB Emperyalizmi'' ve ``Çanakkale Şehitleri Ölümsüzdür'' sloganları atan kalabalık grup, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Grubun taşıdığı pankartlardan birinde, Atatürk ve dağılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) kurucusu Lenin'in yan yana fotoğraflarının olması dikkati çekti.

HKP Bursa İl Başkanı Halil Ağırgöl yaptığı açıklamada, ``Tayyipgiller eliyle, ülkemiz hızla ortaçağın karanlıklarına, şeriata götürülüyor.

Şanlı Çanakkale zaferini bile, evliyaların kazandığına bağlayarak halklarımızın yiğitliği, mertliği, dayanışması, savaşkanlığı gölgeleniyor.

Yine Çanakkale savaşlarındaki komutan Mustafa Kemal'in rolünü, kahramanlığını ortadan kaldırmayı amaçlıyorlar. Kısacası şu an iktidar makamlarında oturanlar, Allahla adam kandırıp, din bezirganlığı yapmaktadırlar'' dedi. Partililer daha sonra alandan ayrıldı.

Erdem SÜREK-Turan GÜLTEKİN-Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;