Çankaya Köşkü'nde 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2012 yılında 25 mevkidaşını Çankaya Köşkü'nde konuk etti

30 Aralık 2012, Pazar 12:49
A A

Cumhurbaşkanı Gül, ABD, Tunus ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu 6 ülkeye gitti, 25 mevkidaşını Çankaya Köşkü'de ağırladı.

Kulağındaki rahatsızlık nedeniyle Eylül ayından sonra seyahatlerinde havayolunu kullanmayan Gül, planlanan yurt dışı programlarını iptal etti.

Bu yıl 14 ili ziyaret eden Gül, kendisine hediye verilmesi yerine fidan dikilmesi ve öğrencilere burs sağlanması uygulamasını başlattı.

''Cumhurbaşkanına Sorun'' uygulamasında en çok oy alan soruların sahipleri, Gül ile bir araya geldi.

-Hediye yerine fidan dikildi, burs verildi-

Cumhurbaşkanı Gül, 2012 yılında yurt içi ziyaretlerini de sürdürdü. Yılın bir kısmında İstanbul’da Tarabya Köşkü’nde olan Gül, 14 ile gitti. Cumhurbaşkanı sıfatıyla Türkiye’nin 81 ilini ziyaret etmek istediğini ifade eden Gül’ün ziyaret etmediği 19 il kaldı.

Bolu, Düzce, Aksaray, Niğde, Kocaeli, Çanakkale, Şanlıurfa, Adıyaman, Ağrı, Iğdır, İzmir, Kayseri, Çankırı ve Kastamonu’ya gerçekleştirdiği ziyaretlerde, yerel yöneticilerle bir araya gelen ve kentlerin sorunları, yürütülen projeler hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, üniversiteleri ve tarihi mekanları ziyaret etti. Halkın sevgi gösterileriyle karşılandığı Çankırı ve Kastamonu’yu uzun yıllar sonra ziyaret etmenin kendisine verdiği mutluluğu sık sık dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin "Kış 2012" tatbikatını izlemek için Şubat ayında Kars’a gitti. "Başkomutan" sıfatıyla ilk kez bir tatbikata katılan Gül, Mehmetçik çadır kentini de ziyaret etti.

2012’de Gül’ün yurt içi ziyaretleriyle ilgili yeni bir uygulama hayata geçirildi. Gül’ün kendisine hediye sunulması yerine kente fidan dikilmesini ya da öğrencilere burs verilmesini istemesi üzerine, yerel yönetimler ziyaretler anısına binlerce fidan diktiler ve bir çok öğrenciye burs sağlandı.

-2012’de Cumhurbaşkanı’na sordular-

Cumhurbaşkanlığı, 2012 yılının ilk günü başlatılan "Cumhurbaşkanına Sorun" uygulamasıyla bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından herkesin, istediği soruyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sorabilmesine imkan sağladı.

Gül’e halkın aracısız soru sorması için hayata geçirilen uygulama çerçevesinde halktan gelen sorular oylandı ve en çok oy alan 10 sorunun sahipleri Çankaya Köşkü’nde Gül ile bir araya geldi. Yıl içerisinde iki kez gerçekleştirilen uygulamanın üçüncüsünün de soruları belirlendi.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesine de 2012 yılında yeni bölümler eklendi. Fotoğraf ve video galerilerinin yanı sıra ziyaretler veya zirvelerin ardından Gül’ün temaslarının bütün olarak yer aldığı özel bölümler oluşturuldu.

"Günün Fotoğrafı" uygulamasıyla da internet sitesinde, Cumhurbaşkanı Gül’ün seçtiği fotoğraflar yayınlanmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığı fotoğrafçılarının Gül’ün programları veya Cumhurbaşkanlığı yerleşkelerindeki çeşitli anlara ilişkin fotoğrafları arasında, Gül’ün Çankaya Köşkü’nün bahçesinde kartopu yaparken görüldüğü kare hafızalarda yer etti.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da 2,5 milyondan fazla takipçiyle en çok izlenen liderler arasında olan ve sosyal medyayı etkin olarak kullanan Gül, 2012 yılında fotoğraf paylaşım sitesi "Flickr"da da "cbabdullahgul" kullanıcı adıyla yeni bir hesap açtı.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sahilde çıplak ayaklı yürüyüşü sırasında sohbet ettiği balıkçı olarak tanıdığı Gabonlu Ayao Nyavor, Gül’den istediği tekne motoruna kavuştu. Cumhurbaşkanı Gül’ün geçen yıl Gabon’a yaptığı ziyaret sırasında sahilde yürüyüş yaparken tanıştığı balıkçı Nyavor’a söz verilen tekne motoru Türkiye’nin Libreville Büyükelçisi Ahmet Rıza Demirer tarafından törenle teslim edildi.

Eda Ünlü Özen - AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.