Çapkınların yeni gözdesi; kişiye özel paparrazzi

Çapkınların yeni gözdesi; kişiye özel paparrazzi

Haber: Eylem Keskin
eylem.keskin@posta.com.tr

Her gün ekranlarda görüyoruz... Ünlü bir şahsiyet paparazzilerden biriyle karşılaşıyor ve malum soruyu soruyor: Yine mi siz? Yani durumdan hiç hoşlanmıyor ya da öyle görünmeye çalışıyor. Hangisi doğru bilinmez ama gerçek şu ki; ünlülerin büyük bölümü bu durumdan nefret ettiğini söylediği halde paparazzilerin mesken tuttuğu yerlerin müdavimi olmayı sürdürüyor. Hiç istemediği halde fotoğrafları gazeteleri, dergileri süslüyor...
Bir de aslında ünlü olmayıp kendini öyle hissetmek isteyenler var. Ve de onlar için başlatılmış yeni bir hizmet: Kişiye özel paparazzi! Kimi yeni tanıştığı kadını, kimi erkek arkadaşını, kimi de arkadaşlarını etkilemek için kişiye özel paparazzi hizmetinden faydalanıyor. Siz de kendinizi David Beckham ya da Angelina Jolie gibi mi hissetmek istiyorsunuz? Secretshot’ın verdiği kişiye özel paparazzi hizmetiyle bu hiç de hayal değil!

En güzel fotoğraf doğal olanı

Kiralık paparazzi hizmetinin yaratıcıları Tuğrul ve eşi Biriz Kurban. Tuğrul Bey 30 yaşında, yönetmen ve fotoğrafçı. Biriz Hanım ise bireysel stil danışmanı ve tasarımcı. Karı-koca 2008 yılında Secretshot’ı kuruyorlar. Bir dergiye verdikleri ilanla haberleri olmadan kişiye özel paparazzi hizmeti vermeye başlıyorlar. Onların kişiye özel fotoğraf adıyla verdikleri ilan yanlış anlaşılınca ‘kişiye özel paparazzi’ olup çıkıyorlar.
Kurban çifti aslında diğer fotoğrafçılardan farklı bir iş yapmak istiyor. Ve müşteriler günlük hayatına devam ederlerken, onları en doğal halleriyle fotoğraflamaya karar veriyor. Çünkü onlara göre en güzel fotoğraf doğal olanı. Tuğrul Bey, “Fotoğrafçı karşınıza geçip ‘Şöyle durun, böyle sarılın’ dedikçe ister istemez kasılıyorsunuz” diyor.
Sonra da bir dergiye ‘Hayatın İçinde Sen’ başlıklı bir ilan veriyorlar. Ve böylece kişiye özel paparazzi hizmetini başlatmış oluyorlar. İlan dergide çıkar çıkmaz ilk işlerini alıyorlar. Bir genç kız grubu arayarak 4 kendilerini akşam gidecekleri kulübün çıkışında paparazziler tarafından yakalanmış gibi fotoğraflamalarını istiyor. Yani paparazzilik yapmalarını istiyor...

Bunun üzerine Kurban çifti belirlenen mekanın çıkışına gerçek paparazziler gibi yerleşiyor, beklemeye başlıyor. Ve kızlar kapıda görününce aceleyle makinelerine sarılarak fotoğraflarını çekmeye başlıyor. Üstelik paparazzi gibi sorular da soruyorlar: “Bugün nasılsınız?”, “Mekanda kimlerle eğlendiniz?”...

‘Aslında şımarık bir hizmet’

Siz de benim gibi “İnsan neden böyle bir şey yapar?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Biriz Hanım genellikle yanındakilere hava atmak için yaptıklarını söylüyor ve ekliyor: “Kimi erkekler egolarını şişirmek, gösteriş yapmak için bize başvuruyor. Bazı iş adamları yeni tanıştığı bir kadına hava atmak istiyor. Bazıları arkadaşlarının yanında kendini ünlü gibi göstermeye çalışıyor.
Bir mekan çıkışında kendine doğrultulan objektifleri gören kişi kendini David Beckham sanıyor. Tabii bu durumdan haberi olmayan yanlarındaki kadınlar genelde rahatsız oluyor ve “Lütfen çekmeyin” şeklinde tepki veriyor. Erkekse egosunu daha da şişiriyor, olayı gerçek gibi yaşamaya başlıyor ve sinirleniyor hatta bizi tersliyor.”
Kişiye özel paparazzi hizmeti almak isterseniz yapmanız gereken iş çok basit. Önce Secretshot’ı arıyorsunuz. Sonra sevgilinizin ve kendinizin fotoğrafını maille Kurban çiftine yolluyor ve saat kaçta hangi mekanda olacağınızı söylüyorsunuz. Gerisi onların işi. Size özel paparazziler belirlenen mekana gidiyor ve size Hollywood starıymış gibi hissettirerek fotoğraflarınızı çekiyor. Çekilen fotoğraflar iş sonunda kişiye dijital olarak veriliyor.
Fiyat ise saate göre belirleniyor. Flaşların bir mekan çıkışında patlamasını istiyorsanız 400 TL ödüyorsunuz. Çekim 1.5 saatlik bir süreye uzarsa fiyat 600 TL’ye çıkıyor. Size bu da yetmiyorsa ve paparazzilerin 3-4 saat boyunca peşinizde koşmasını istiyorsanız fiyat daha da artıyor.
Bir iş adamının kişiye özel paparazzi hizmeti almak için kendilerine başvurduğunu söyleyen Tuğrul Bey “Adam yeni tanıştığı bir kadınla mekana girerken fotoğraflamamızı istedi. Biz de paparazzi gibi adamı görünce bir anda yanlarına koştuk ve ‘Yanınızdaki hanım kim?’ gibi sorular sormaya başladık. Tabii gerçekleşecek faciadan haberimiz yoktu. Nedenini bilmiyorum ama adam mekana alınmadı. Bodyguardlar onu içeri sokmadı. Adamcağız çok üzüldü ama nafile, kadına hava atacakken olan karizma da gitti.”

‘Eşinden şüphelenince bizi tutmuş’

Kişiye özel paparazzinin aslında çok şımarık bir hizmet olduğunu söyleyen Biriz Hanım “Hem onlar hem de biz çok eğleniyoruz. Benim için hobi gibi bir şey oldu. Bir sonraki müşteriyi sabırsızlıkla bekliyorum” diyor. Bazen tatsızlıklar da yaşadıklarını söyleyen Biriz Hanım zor durumda kaldığı bir anısını şöyle anlatıyor: “Bir beyin eşiyle arası bozukmuş, kadın da memleketine gitmiş. Bu kişi bizi arayıp karısını her haliyle çekmemizi istedi, “Bu hediyeyi ona verirsem aramız düzelir diye düşünüyorum” dedi.
Biz de kabul ettik ve biletlerimizi aldık. Kadını tanıyabilmek için bir fotoğrafını isteyince durumu anladık. Adam neredeyse 60 yaşında. Kadınsa çok güzel ve alımlı, üstelik de çok genç. Biz işe başladık, önce kadını annesi ve arkadaşlarıyla çektik. Aradan 3 gün geçti, kadının arkadaşlarından biri bizi tanıdı ve savcılığa şikayet edeceğini söyledi.
İşimiz çok zorlaştı. Birini yakalanma riskiyle takip etmek gerçekten çok stresli. Ertesi gün hastalandım. Bir haftada 3 kilo verdim. Bu arada adamın tahminleri de yanlış çıktı, kadının sevgilisi falan yoktu.”

Sürpriz yapmak isteyen sevgililer geliyor

Kurban çiftinin verdiği tek hizmet elbette sadece kişiyi özel paparazzilik değil. Onlar isteyenleri en doğal halleriyle fotoğraflıyor. Birlikte doğal fotoğrafları olmayan çiftlerin fotoğraflarını çekiyorlar ama yine ilginç bir yöntemle. Bunun için de sevgililerine sürpriz yapmak isteyen çiftlerden biri Secretshot’a başvuruyor.
Diğerinin haberi olmadan yerler ve mekanlar belirleniyor. Önceden her şey konuşuluyor. Bazen ağaç arkasına bazen bina yanına saklanarak fotoğraflar çekiliyor. Sonra da tüm bu organizasyondan haberi olmayan sevgiliye hediye olarak veriliyor. Yurt dışında yaşayan çiftlerden birinin onlara başvurduğunu söyleyen Tuğrul Bey “Türkiye’de buluşacaklardı ve aynı anda havaalanında olacaklardı. Erkek bize başvurdu, sevgilisine sürpriz yapacaktı. Biz de bir köşeye saklanarak buluşma anını kareledik.
Çok güzel fotoğraflar çıktı” diyor ve başka bir anısını şöyle anlatıyor: “Bir hanım gayet iyi niyetle sürpriz olsun diye eşini çekmemizi istedi. Biz de adamı kafede bir şeyler içerken çekmeye başladık ama bizi fark etti.

‘Neden beni çekiyorsunuz?’ diyerek üstümüze yürüdü. Bir hayli asabi biriydi, durumu açıklamaya çalıştık ama hiç inandırıcı gelmedi. Tabii sürpriz de bozuldu, olayın tadı kaçtı. Resmen dayağın ucundan döndük. Bir keresinde yine bir hanım aradı.
Bir arkadaşlarına şaka yapacaklarını, bir grup olduklarını ve bahse girdiklerini söyledi. Önce cezayı sorduk. Ceza alan kişiyi yarı çıplak bir şekilde sokakta yürüteceklermiş, o anı fotoğraflamamızı istedi. Tabii ki ‘Hayır’ dedik.” Tuğrul ve Biriz Kurban aynı zamanda düğün fotoğrafları da çekiyor.
Ama yine farklarını ortaya koyarak. Önce çiftlerle konuşuyor, onlar için özel mekan ya da durumları tespit ediyorlar. O mekan ya da durumlarda düğün fotoğrafları çekiliyor. Üstelik gelin ve damadın en doğal anları yakalanmaya çalışılarak. Ve sonuçta albümdeki fotoğraflar ömür boyu bakıldığında gülümsetecek türden oluyor, eski usul fotoğrafçı vitrinine ya da duvara asılacak türden değil!

4