Çarşamba eksi 15'e hazır olun

Çarşamba eksi 15'e hazır olun

Rusya Meteoroloji Dairesi ve Acil Durumlar Bakanlığı dün Türkiye’yi ilgilendiren iki uyarı bildirisi yayımladı. Bakanlık, önce Türkiye’yi de kapsayan bölgede kışın en soğuk günlerinin önümüzdeki hafta yaşanacağını, hafta başında Rusya’nın Karadeniz kıyısında sıcaklığın eksi 20’yi, perşembe günü de Türkiye sahillerinin eksi 15’i göreceğini duyurdu.

Akşam saatlerindeyse, ikinci açıklama geldi ve Rus Acil Durumlar Bakanlığı, soğuk havanın hızlı ilerlediğini, beklenenden bir gün önce, çarşamba günü Türkiye sahillerine ulaşacağını duyurdu.

DONUYORUZ

Bugünden başlayarak ilk önce Rusya’nın Avrupa kesimini etkisi altına alacak Sibirya kökenli yüksek basınç, yarından itibaren kıtalararası azor akımını yenerek Karadeniz’e inmeye başlayacak. Rusya’nın Karadeniz’e yakın Voronej, Lipetsk ve Belgorod illerinde sıcaklık eksi 36 dereceye kadar düşecek. Salı günü Karadeniz’de çarpışacak olan iki hava akımı, fırtınayla birlikte soğuk havayı Türkiye’ye taşıyacak.

Rusya’nın Avrupa kesiminde önümüzdeki hafta eksi 38 dereceyle düşük sıcaklık rekoru kırılması bekleniyor. Acil Durumlar Bakanlığı, birkaç gün sürecek ayaza karşı yerel yönetimlerden şiddetli don olaylarına karşı şimdiden gerekli tedbirleri alınması talimatı verdi.

İSTANBUL İÇİN BUZLANMA UYARISI

İstanbul Büyükşehir Belediya Başkanı Kadir Topbaş da, İstanbulluları buzlanma konusunda uyardı. Perşembeye kadar İstanbul'da ciddi bir buzlanma olacağını belirten Topbaş, ayrıca gizli buzlanaya karşı da vatandalşların dikkatli olmasını istedi.

Topbaş, "Viyadükler ve köprülerdeki ikazları takip edin, perşembeye kadar ciddi bir buzlanma ve gizli buzlanma olacak. Siz önünüzde kuru bir asfalt olarak görebilirsiniz ama burada gizli buzlanma olabilir. Kar lastiği olanlara trafik müdahale etmeyecek. Zaten zincir asfaltları bozduğu için şehirlerde istenmeyen bir araçtır. Bu nedenle mutlaka kar lastiği edinin" diye konuştu.