Çeber davasında 42 beraat istemi

Engin Çeber davasında 2 infaz koruma memuru için ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi

Çeber davasında 42 beraat istemi

Metris Cezaevi'nde kötü muamele ve işkence sonucu öldüğü iddia edilen Engin Çeber ile ilgili 60 sanığın yargılandığı davada cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı.

Savcı 18 sanığın cezalandırılmasını isterken, 42 sanığın da beraatini talep etti. Cumhuriyet Savcısı Muammer Çalık esas hakkındaki mütalaasında İnfaz Koruma Memurlarından Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi'nin "ağırlaştırılmış işkence" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istedi.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 6 tutuklu sanık ve bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

İŞKENCE SUÇUNDAN 36 YILA KADAR HAPİS

İnfaz koruma memurları Murat Çise ve Yavuz Uzun'un "İşkence" suçundan 9 yıldan 36 yıla kadar hapsini istedi. İnfaz koruma Nihat Kızılkaya'nın ise işkence suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapsini istedi.

CEZAEVİ FUAT KARAOSMANOĞLUNUN TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Cumhuriyet Savcısı Muammer Çalık, esas hakkındaki mütalaasında sanıklardan Metris Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu'nun "görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcı ayrıca tutuklu sanık Karaosmanoğlu'nun tahliyesini talep etti.

DOKTORUN 8 YIL HAPSİ İSTENDİ

Suç tarihinde metris cezaevinde görevli doktor olan sanık Yemliha Söylemez'in de "resmi belgede sahtecilik" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapsini istedi.

POLİSLERİN 15 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Polis memuru Aliye Uçak, hakkında "zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapsini talep eden savcı polis memurları Mehmet Pek ve Abdulmuttalip Bozyel'in ise "kasten yaralama" suçundan 6 yıldan 15 yıla kadar hapsini istedi.

İnfaz koruma memuru Nihat Kızılkaya'nın ve Metris Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlunun "görevi kötüye kullanma suçundan" 6 aydan 2 yıla kadar hapsini istedi.

Savcı mütalasından infaz koruma memurları Yusuf Gayır, Cuma Kaçar, Turan Günaydın ve Muharrem Çelik'in, görevi kötüye kullanma suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini talep etti.

Nevzat Kayım Mehmet Polat'ın, "zor kullanma yetkisine" ilişkin sınırın aşılması suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istendi. Nöbetçi Sorumlu Müdür sanık Nuri Atalay'ın 6 aydan 2 yıla kadar Sorumlu İnfaz Koruma Başmemuru sanık Erdoğan Coşardereli'nin 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini istedi.

SAVCI 42 SANIĞIN BERAATLERİNİ İSTEDİ

Savcı 42 sanığın "zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması, kasten yaralama, "görevi kötüye kullanma", suçlarından beraatlerini istedi.

Serpil KIRKESER/İstanbul (DHA)

2