Cehennem Melekleri Türkiye'de

Hollywood filmlerine konu olan, binlerce üyesiyle dünyanın en büyük ve en korkulan motorsiklet kulüplerinden Hells Angels'ın son adresi Türkiye

10 Ekim 2009, Cumartesi 15:57
A A

 Avrupa’da yaşayan ve çoğu Türk asıllı olan bazı Hells Angels (Cehennem Melekleri) üyelerinin girişimiyle Hells Angels ile alt kulübü Red Devils’in Türkiye’deki ilk şubeleri İzmir’de açıldı. Bir çok önyargıyı da birlikte getiren Hells Angels’ın, Türkiye’de kurulmasının önemli noktalarından biri ise, ırkçı olarak tanımlanan bir yapının ilk kez müslüman bir ülkeyi aralarına kabul etmeleri. Şube açılışı, Urla yolundaki kulüp evinde 3 günlük çılgın partiyle kutlandı.

SEMBOL KURUKAFA

İzmir-Urla yolu üzerinde, tamamen kırmızı beyaz renklere boyanmış tripleks bir villa. Dolmuş şoförleri, anlamını bilmesede, adresi Villa 81 olarak tanıyor. 81 rakamı, Hells Angels’ın baş harflerinin alfabedeki rakamsal yerlerini, kırmızı-beyaz ise kulüp rengini temsil ediyor. 2,5 metrelik bahçe çitleri, meraklı gözleri engellemek için bezlerle sıkı sıkıya kapatılmış. Dış kapıda duran deri yelekli ve dövmeli birkaç genç, misafirlerin giriş çıkışını ve trafiği kontrol ediyor.

Geçen Cuma günü başlayan parti için, Lüksemburg, Belçika, Avusturya, Yunanistan, Almanya, Danimarka, Bulgaristan ve Makedonya’dan yaklaşık 150 Hells Angels ve başka kulüp üyesi gelmiş. Bir o kadar da, Türk motorcu var.Türk gruplar, çoğunlukla partinin organizasyonuyla ilgilenen aday ya da destekçi kulüp üyeleri. Misafirlere karşı saygıda kusur edilmiyor.

Asıl eğlence ise Cumartesi akşamı başlıyor. Bahçeye kurulan platformda canlı müzik çalınıyor. Filmlerden alışmış olduğumuz şekilde, motorcuların partisinde çalınan yüksek sesli metal müzik yola kadar taşıyor.İçkilere, gece boyunca farklı dillerde yapılan yüksek sesli sohbetler ve kahkahalar eşlik ediyor. Sert görünüşlerinin tersine oldukça eğlenen bir sürü adam, Cehennem Meleklerinin 60 yıllık tarihindeki ilk müslüman ülke olan Türkiye şubesinin açılışını, AFFA (Angels Forever, Forever Angels) diye bağırarak kutluyorlar.

Hells Angels’nın resmi üyeleri basınla konuşmaktan çekinirken, sorularımızı, yıllardır Angels’ları Türkiye’ye getirmeye çalışan ve sonunda ’aday üye’ ünvanını kazanan, İstanbul’daki Red Wolves (Kırmızı Kurtlar) yanıtlıyor.

IRKÇI DEĞİLLER

Hells Angels’in adının kriminal olaylara karıştığını, kendileriyle birlikte birçok ön yargınında geldiğini hatırlattığımız Red Wolves üyeleri, kulübün resmi internet sitesinde yer alan "Ne zaman doğru birşey yapsak, kimse hatırlamaz ama ne zaman yanlış birşey yapsak kimse unutmaz" sözüyle cevaplıyorlar. Irkçılık iddialarına karşı ise "Irkçı olsalar, müslüman bir ülkeyi kabul etmezlerdi" tezini savunuyorlar.

HELLS ANGELS

Hells Angels ismi, dünya savaşlarında görev yapan Amerikan Hava Kuvvetleri’ndeki aynı isimli bombardıman birliğinden geliyor. 17 Mart 1948’de efsanevi motorcu Ralph ’Sonny’ Barger tarafından, Fontana Amerika’da kurulan kulüp, 1961’de dünyaya açılıyor. Avrupa’daki ilk şubeleri, 1969’da İngiltere’de açılıyor. Şu an sadece Avrupa’da 125 civarında şubesi olan kulübün dünya çapında binlerce üyesi var.

Yeni bir ülkede şube açabilmek için Hells Angels üyelerinin herbirine fikri soruluyor. Dünya çapında yapılan oylama sonucunda, yüksek oranda evet oyu verilmesi halinde yeni şube açılıyor. Kulüp üyeleri, yeni üye alımının bu kadar zorlu bir süreçten geçmesini, "Biz ailemize kardeş alıyoruz" diye açıklıyorlar.

Türkiye ise 30 ülkede şubesi bulunan Hells Angesl’e üye ilk müslüman ülke olmasıyla ayrı bir önem taşıyor. Hells Angels, baş rolünü Marlon Brando’nun oynadığı The Wild One ile Jack Nicholson’un oynadığı Hells Angels on Wheel gibi klasikleşmiş filmler ile birçok kitap ve belgesele konu olmuş bir motosiklet kulübü.

Asım GÜNEŞ/İSTANBUL,(DHA)

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.