Çek mağduruna ceza ertelemesi geliyor

Çek yasa tasarısına göre, taraflar ödenmeyen çek borcunun belirli vadelerde ödenmesi konusunda anlaşırsa, yürütülen kovuşturma ve cezanın infazı ertelenecek

Çek mağduruna ceza ertelemesi geliyor

ÖNCE UZLAŞMA ARANACAK

Hükümet, on binlerce çek mağduruna ikinci bir şans sunacak formülü açıkladı. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Meclis Adalet Komisyonu’nda bulunan çek yasa tasarısını anlatırken, “Ödenmeyen çekte, taraflar borcun belirli vadelerde ödenmesi konusunda anlaşırsa, yürütülen kovuşturma, soruşturma ve ceza infazı ertelenecek” dedi. Tasarıya göre, taraflar anlaşamasa bile, yasa ile borçluya belirli bir ödeme süresi tanınacak. Borç yine ödenmezse borçlu yeniden cezaevine girecek.

YASA SÜRE TANIYACAK

Canikli, düzenlediği toplantıda, tasarıyı bayramdan sonra Meclis’e sevk etmeyi planladıklarını bildirdi. Tarafların uzlaşamaması halinde borçluya verilecek yasal süreye, Meclis’in karar vereceğini ifade eden Canikli, “Ancak bu süre 1 yıldan az olmayacak” dedi. Tasarının ‘kesinlikle bir af’ olmadığını vurgulayan Canikli, yapılacak bir başka düzenlemeyle de bütün çek kayıtlarını merkezi bir sistemde toplayacaklarını, ödeme bilgilerinin daha sistemli izleneceğini dile getirdi.