Çekte af yok şartlı tahliye var

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in başlattığı çalışmada karşılıksız çekte her iki tarafı da memnun edecek formül üzerinde duruluyor

19 Kasım 2009, Perşembe 05:00
A A

Yıl sonuna kadar çıkacak

Hükümet ödenmesinde sorun yaşanan çeklerle ilgili çalışmaya hız verdi. Çek mağdurlarının dört gözle beklediği tasarının yıl sonuna kadar yasalaşması bekleniyor

Karşılıksız çek nedeniyle hapiste olanların borçlarının yeniden yapılandırılması formülü üzerinde duruluyor. Hükümet Çek Tasarısı’nı 8 Mayıs’ta Meclis’e göndermişti.

Tasarı için oluşturulan alt komisyon bir rapor hazırlamış ancak kendilerinin sorumluluğu artıran maddeler nedeniyle bankalar tasarıya itiraz etmişti.

Sulh anlaşması yapılacak

Alt komisyonda yapılan değişikliklerin çek mağdurlarını kurtarmaya yetmeyeceği de belirtilerek tasarının komisyondaki görüşmeleri durdurulmuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in başlattığı yeni çalışmada karşılıksız çekte her iki tarafı da memnun edecek formül üzerinde duruluyor.

Edinilen bilgiye göre, tartışılan formüllerden biri de, karşılıksız çekten hapis yatanlara af yerine taraflar arasında imzalanacak ‘sulh’ doğrultusunda ödeme koşullu tahliye getirilmesi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;