Cem Garipoğlu'nu saklayanlar adliyede...

Sorguları biten şoför ile şirket çalışanları adliyeye sevk edildi

25 Eylül 2009, Cuma 10:58
A A

Münevver Karabulut’un katil şüphelisi Cem G.’yi sakladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan dört kişi, Asayiş Şube Müdürlüğü'nden cinayet soruşturmasının yürütüldüğü Sultanahmet Adliyesi'ne sevk edildi. Gözaltındakilerden Burgaz Rakı Satın Alma Müdürü Mehmet Karakayalı poliste susma hakkını kullandı.

TEK BAŞINA TUTULDULAR

Cem'in cezaevinde bulunan babası Nida G.'nin şoförü Ahmet Batur, şoförün eşi Kamuran Batur, Burgaz Rakı Satın Alma Müdürü Mehmet Karakayalı, Burgaz Rakı Satış Müdürü Habib Kurt ile Burgaz Rakı Bölge Müdürü Hakan Çiçek, Çarşamba günü gözaltına alındı. Adana'da gözaltına alınan Mehmet Karakayalı karayolu ile İstanbul'a getirildi. Beş şüpheli Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'nde Cem'in 197 gün nasıl saklandığı konusunda sorguya alındı. Şüpheliler sağlık kontrolü için saat 03.45'de Şişli Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Yeniden şubeye getirilen şüphelilerin sorgusuna devam edildi.
Gözaltına alınan şüpheliler Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildikten sonra psikolojik baskı için ayrı ayrı nezarethanelerde 4-5 saat tek başına tutuldu. Daha sonra sorguya geçildi. Sorguda Ahmet Batur ve Mehmet Karakayalı, Cem'i tanımadıkları bir kişiye teslim ettiklerini söyledi. Bu yüzden Cem'in 197 gün nerede saklandığı henüz belirlenemedi.
Emniyet yetkilileri, “Herşey umduğumuz gibi gidiyor. Resmi ifadelerin alınmasından sonra açıklama yapacağız” dedi.

ŞOFÖRÜN EŞİ SERBEST BIRAKILDI

Şüphelilerin Perşembe günü adliyeye çıkarılması bekleniyordu. Ancak polis, gözaltındaki kişilerin Cem'e kaçması ve saklanmasında yardımcı olduğunu düşündü. Bu konudaki şüphelerinin kuvvetli olduğunu belirten polis Münevver cinayetini soruşturan Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşan Yılmaz'dan ek gözetim süresi istedi. Savcı Faruk Erşen Yılmaz, polisin talebini kabul etti.
Mehmet Nida Garipoğlu’nun şoförü Ahmet Batur'un eşi Kamuran Batur, savcılıktan gelen talimat üzerine 19.00 sıralarında serbest bırakıldı. Cem G.’yi yakalamak için oluşturulan özel bir ekip tarafından Asayiş Şube Müdürlüğü kapısından bir araca bindirilen Kamuran Garipoğlu bir açıklama yapmadan şubeden ayrıldı.

BABA ÇELİŞKİSİ

Nida G.'nin şoförü Ahmet Batur, Burgaz Rakı Satış Müdürü Habib Kurt ile Burgaz Rakı Bölge Müdürü Hakan Çiçek, Cem G.’yi oturdukları Bahçeşehir'deki villadan alarak, Beylikdüzü’ndeki bir eve götürdüklerini söyledi. Cem G.’nin geceyi burada geçirdiğini söyleyen şoför ve iki çalışan sabaha karşı baba Mehmet Nida Garipoğlu’nun gelerek Cem G.’yi evden aldığını ve nerede götürdüğünü bilmediği söyledi. Olayın kilit ismi olduğu iddia edilen Mehmet Nida Garipoğlu’nun şoförü Ahmet Batur poliste yapılan sorgusunda olay gecesi patronunun kendisini aradığını söyledi. Ahmet Batur şunları söyledi:
‘Olay gecesi saat 22.00'de patronum beni arayarak hemen Bahçeşehir’de bulunan villaya gelmemi, yanıma da Mehmet Karakayalı ile Habib Kurt’u almamı istedi. Kimseye bir şey söylememi tembih etti. Ben de hızla evden çıkıp söylediği kişileri aldıktan sonra villaya gittim. Burada Cem G.'yi yanımıza aldık ve oradan ayrıldık. Beylikdüzü, Güzelyurt Mahallesi Yıldırım Beyazıt Caddesi Profesörler Sitesi, A blok Daire 32’de bulunan Mehmet Karakayalı ile Habib Kurt’un oturduğu eve gittik. Birlikte orada oturduk. Daha sonra sabaha karşı patronum eve gelerek. Tekrar kimseye bir şey söylememizi bu gece yaşananları unutmamızı isteyerek Cem’i bizden aldı ve birlikte oradan ayrıldılar”
Ancak olayı soruşturan polis yetkilileri baba Mehmet Nida Garipoğlu’nun cinayetin işlendiği gece saat 03.00 sıralarında gözaltına alınarak Cinayet Büro Amirliği'ne getirildiğini söyleyerek şüphelilerin ifadelerinde bir çok çelişki olduğunu belirtti. Öte yandan şüphelilerin söylediği evin cinayetten kısa bir sonra tespit edildiği ve Cem G.’nin saklanma ihtimali üzerine arama yapıldığı öğrenildi. Ancak yapılan aramada Cem G.’nin orada kaldığını ya da gelip gittiğini gösteren bir ipucunun bulunamadığının öğrenildiği belirtildi.


Ali AKSOYER/İSTANBUL, (DHA)

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;