Cem Yılmaz'a Bamya ödülü

Cinsiyet ayrımcılığı yapan, kadınlarla ilgili yanlış algılar yaratan filmleri eleştirmek amacıyla dağıtılan Altın Bamya Ödülleri üçüncü kez sahiplerini buldu

21 Mart 2011, Pazartesi 13:53
A A

Erkek Karakter, Kadın Karakter, Senaryo, Film, İzleyici, Jüri Özel- Tek Taşlı, Üç Buçuk-Homofobi ve Kaşıkçı Bamyası ödülleri, 2010 yılında vizyona giren yerli sinema filmleri arasındaki 10 film toplam 8 dalda Altın Bamya Ödüllerinin sahibi oldu.
İşte 3. Altın Bamya Ödülleri sahipleri:

1-Erkek Karakter ödülü : Ejder Kapanı(Çerkez, Akrep)
2-Kadın Karakter Ödülü : Veda’ya (Latife Hanım)
3-Senaryo Ödülü:  Av Mevsimi
4-Film Ödülü: Romantik Komedi
5-İzleyici Bamyası: Yahşi Batı
6-Jüri Özel – Tek Taşlı Bamya Ödülleri: Harbi Define, Kukuriku: Kadın Krallığı,  Vay Arkadaş
7- Jüri Özel – Homofobi - Üç Buçuk Bamya Ödülü: Yahşi Batı
8- Jüri Özel – Kaşıkçı Bamyası Ödülü: Mahpeyker: Kösem Sultan, Sultanın Sırrı

Karakterler, senaryolar ve filmler, “kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesi ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınması ile kadınlara dair alanların daraltılmasına dair erkek egemen bakışın ağırlığı açısından” ön jüri tarafından değerlendirildikten sonra, geniş jürinin oylamasına açılmıştı.

Bu yıl üçüncü kez verilen Altın Bamya’ların ödül törenlerine katılım ve ilgi de her geçen yıl artıyor. Bu yılki tören, 20 Mart’ta Cezayir’de yapıldı. Geçen yıl film dalında Altın Bamya’yı alan Nefes ekibinin ve bu yılki ödül adayı birçok filmle ilgili sinemacıların törene gösterdikleri ilgi ve katılım Akademi üyelerince, Altın Bamya Ödüllerinin amacı açısından umut ve memnuniyet verici olarak değerlendirildi!

Ödüllerin, oyunculara değil karaktere; senaryo ve filmlere verilen emeğe ya da kişilere değil, kendini bilinçli veya bilinçsizce gösteren zihniyete verildiğinin altını çizen Akademi üyeleri, bu yıl da bu sembolik ödüllerin daha sonraki yıllarda aday film bulamamak dileğiyle verildiğini belirttiler.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;