Cemil Baran gözaltında

Polis tarafından gözaltına alınan Cemil Baran “Ben bir şey bilmiyorum“ dedi

08 Eylül 2009, Salı 10:29
A A

Başı kesilerek öldürülen Münevver Karabulut'un babası Süreyya Karabulut ile cinayet zanlısı Cem Garipoğlu'nun amcası Hayyam Garipoğlu arasında para pazarlığına aracılık eden ve her iki tarafla yaptığı görüşmeleri gizli kameraya çeken Cemil Baran Asayiş Şube Müdürlüğünde sorgulandı.Cemil Baran, Cem Garipoğlu’nun Ermenistan’da olduğunu otobüste karşılaştığı ve kendisini 'Ateşe' olarak olarak tanıtan yaşlı bir adamdan duyduğunu söyledi. Kartal’da gözaltına alınan Baran’nın yanında taşıdığı bir valizde ele geçirilen 5 kamera ile 9 ayrı kaset ve CD de incelemeye alındı. 

Celalettin Cerrah’ın Hayyam Garipoğlu ile konuşmasını gazetelerden okuduğunu söyleyen Cemil Baran, Cem Garipoğlu’nu kaçırdığı kişi olarak söylediği 'Ahmet' adlı kişinin ismini ise Süreyya Karabulut’tan duyduğunu belirtti.

Cinayet Büro Amirliğinde sorgulanan Cemil Baran’ın sorgusun devam ediliyor. Polis Cemil Baran’a önce Cem Garipoğlu’nun Ermenistan sınırında olduğunu yönündeki iddiaları soruldu. Cemil Baran, Kartal’dan bindiği bir belediye otobüsünde kendisini tanıyarak yanına gelen yaşlı bir adamdan öğrendiğini söyledi. Yaşlı adamın kendisini ateşe olarak tanıttığını söyleyen Cemil Baran ’Bana ’Cem olsa olsa Ermenistan’a kaçmıştır.’ dedi. Ben de ondan aldığım bu bilgiyi basın mensuplarıyla paylaştım. Adamın Ermenistan’da ateşe olduğunu düşündüm.” dedi.

Polisin Cem Garipoğlu’nun Hayyam Garipoğlu’nun yanında çalışan 'Ahmet' adlı bir kişinin yardımıyla kaçtığı iddialarını da yanıtladı. 'Ahmet' ismini Münevver Karabulut’un babası Süreyya Karabulut’tan duyduğunu söyleyen Cemil Baran ”Bana Ahmet adlı kişinin varlığını Süreyya Karabulut söylemişti. Ben de bunu herkesle paylaştım.” dedi.

Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın amca Hayyam Garipoğlu ile görüştüğünü iddia eden Cemil Baran bu iddiasını da gazetelerden okuduğu haberler doğrultusunda söylediğini belirtti. Bir gazetede çıkan haberi okuyarak insanlarla paylaştığını söyleyen Cemil Baran ”Ben sadece gazetede okuduklarımı paylaştım.” dedi. Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ta Hayyam Garipoğlu’yla konuştuğu iddialarını kabul etmemiş haberi yapan gazeteye dava açacağını söylemişti.Yetkililer Cemil Baran’ın sorgusuna devam edildiğini, işlemlerinin bitmesinin ardından Münevver Karabulut cinayeti Soruşturmasını engellemek ve sekteye uğratmaya çalışmak suçundan adliyeye çıkarılacağını belirttiler.Bu arada gazeteci Kadir Çelik'te Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü'ne geldi.

12 GİZLİ KAMERA BULUNDU
Öte yandan gözaltında tutulan Cemil Baran’la birlikte 12 gizli kamera ele geçirildiği öğrenildi. Yetkililer bu kameralarla birlikte çok sayıda kaset ele geçirildiği bu kasetlerin incelenmesi için savcılıktan bir günlük ek gözetim izni alındığı öğrenildi.

Cinayet Büro Amirliğinde sorgulanan Cemil Baran’ın kaldığı otel odasında yapılan aramada 12 gizli kamera bulunduğu öğrenildi. Gizli çekim yapmaya yarayan kalem, kol saati, Kravat iğnesi şeklindeki kameralarla birlikte çok sayıda kasette bulundu. Bu kasetlerin bir kısmının boş olduğu dolu olanların ise incelenmesine başlanıldı.Yetkililer kasetlerdeki görüntülerin şantaj veya tehdit içerikli kamera kayıtlarının bulunma ihtimaline karşılık incelemeye alındığı öğrenildi. İncelenmenin uzun sürmesi nedeniyle Cumhuriyet Savcılığından bir gün ek gözetim izni alındığını belirtildi.

 Ali AKSOYER/İSTANBUL, (DHA)

Kadir Çelik “Benden görüntüleri istediler“

Baran'dan Garipoğlu'na mühlet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;