'Cem'in yakalanışı senaryodur, filmdir'

Münevver davasında taraflara arabuluculuk yapan Cemil Baran, olayın kilit isimlerinden 'Ahmet'in kim olduğunu açıklarken, 'Cem'in yakalanışı bir senaryodur' dedi. Polis de bugün yaptığı operasyonda 5 kişiyi gözaltına aldı

23 Eylül 2009, Çarşamba 09:49
A A

Münevver Karabulut cinayetinin faili olduğu suçlamasıyla tutuklanan Cem Garipoğlu'nun amcası Hayyam Garipoğlu ile Süreyya Karabulut arasında aracılık yaptığı ileri sürülen Cemil Baran, aralarında Hayyam Garipoğlu’nun da bulunduğu 3 kişinin yanı sıra, bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinde görev alan bordo bereli Ahmet adlı bir subayın da polis tarafından gözaltına alınacağını iddia etti.

Bugün de Cem Garipoğlu'nun saklanmasına yardım edenlerin tespit edilmesi amacıyla operasyon başlatıldı. Polis, Cem'in babası Nida Garipoğlu'nun şoförü ile şoförün eşinin aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına aldı. Bu kişiler Asayiş Şube Müdürlüğü'nde Cem'in 197 gün nasıl saklandığı konusunda sorguya alındı. 

Gözaltına alınan kişilerin isimleri şöyle: Mehmet Karayakalı, Ahmet Batur, Kamuran Batur, Habib Kurt, Hakan Çiçek... Bu isimlerden birinin 'Ahmet' olması dikkat çekti. Ahmet Batur'un, Cemil Baran'ın ortaya attığı isimlerden biri olup olmadığı henüz bilinmiyor.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
Cemil Baran, bu operasyondan bir gün önce (dün) Gaziantep’te Demokrasi Meydanı’nda yaptığı basın toplantısında bazı iddialarda bulundu. İstanbul'da gözaltına alındığını hatırlatan Cemil Baran, “Gözaltına alındığım zaman bana uygulanan psikolojik baskıyı Garipoğlu Ailesi’ne uygularsanız cinayet çözülür” diyerek İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve cinayet masası dedektiflerine çağrı yaptı.

'ŞOV YAPMAK İÇİN SELİN GEÇMESİNİ BEKLEDİLER'
Cem Garipoğlu’nun Ermenistan’da yakalandığını, ancak bu ülke ile ilişkilerin iyi olmaması nedeniyle Suriye üzerinden Gaziantep’e getirilip, oradan İstanbul’a götürüldüğünü öne süren Cemil Baran şu iddialarda bulundu: “Cem bir hafta öncesinden yakalanmıştı. Ama o zaman sel felaketi olduğu için şov yapılmak için gizli tutuldu. Ben yakalandığı zamanla ilgili İstanbul’da notere tutanak tutturdum. Ben Hayyam Garipoğlu’na Ahmet’leri sordum. Bana ‘Hangi Ahmet’i soruyorsun, bende Ahmet çok’ dedi. 

Şimdi açıklıyorum. Bu cinayet Garipoğlu’nun şirketlerinde çalışan 3 Ahmet’te kilitlidir. Bunlardan birisi şoförlüğün yanı sıra işler yapan Ahmet’tir. İkincisi Başçavuş Ahmet’tir. Bu da, bürokrasi işlerini yürütür. Üçüncü ve en önemlisi ise 8 - 10 yıl önce özel operasyonla yurt dışında yakalanan çok önemli birisinin (bölücübaşı Abdullah Öcalan) Türkiye’ye getiriliş operasyonuna katılan bir bordo berelidir. Şu anda ordudan ayrılmış mıdır, ayrılmamış mıdır bilmiyorum. Ama, bana gelen istihbarata göre soyadı Küremen, Karahan veya Karaman olabilir. Polisten aldığım bilgiye göre bu Ahmet’ler yarın Hayyam, Fatih ve Kasım Garipoğlu ile birlikte gözaltına alınacaktır. 

'YAKALANIŞI SENARYODUR'
Cem Garipoğlu’nun yakalanışı bir senaryodur, filmdir. Kasım Garipoğlu, Hayyam’ın babasıdır. 50 senedir hukukla uğraşan bu kişi, Cem’in akıl hocasıdır. Cem Garipoğlu’nun en yakın arkadaşı Münevver Karabulut’un kardeşidir. Tekrar ediyorum. Bu cinayeti 6 kişi işledi. Eğer, Cem Garipoğlu’nun Ermenistan’da yakalandığı açıklanmazsa ben 30 Ekim’de her şeyi açıklayacağım.” Cemil Baran, eski Fazilet Partisi Gaziantep Milletvekilli Kahraman Emmioğlu’nun da Garipoğlu'na danışmanlık yaptığını, önemli bilgilere sahip olduğunu ileri sürerek, “Sayın Emmioğlu da bildiklerini açıklamalı” dedi.

Mehmet BULUT/GAZİANTEP, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;