Cenazeye gitti servet sahibi oldu

Cenaze taşımacılığı şirketi kurmak isteyen Ali Furat'a eşi “Eve iş getirme de ne yaparsan yap” dedi. İşe koyulan Ali Furat ünlü ve zengin oldu

Cenazeye gitti servet sahibi oldu

Balıkesir doğumlu Türk iş adamı Ali Furat (41), üniversite eğitimi için İngiltere’ye gitti. Ekonomi okuyan Ali Furat 15 yıl önce İsviçre’nin Zürih kentine yerleşti. Ancak ne iş yapacağına bir türlü karar verememişti.

İş ararken, ölen Türk komşusunun cenazesinin naklinde sorunlar yaşandı. Bu olay Ali Furat’ın bundan sonraki yaşamını belirledi.

‘BUNUN İÇİN Mİ OKUTTUK’

Ali Furat küçük bir cenaze taşımacılığı şirketi kurdu. Geçen zamanda küçük şirket tanınmış bir firmaya dönüştü. Ali Furat, cenaze taşımacılığı yapmayı planladığında öncelikle eşinin fikrini aldığını söyledi.

Ali Furat, “Eşime bunu söylediğimde ‘Aman eve iş getirme de, ne yaparsan yap’ dedi. Balıkesir’de oturan annemin ilk tepkisi ise ‘Sen aklını mı yitirdin? Biz seni cenazeci ol diye mi okuttuk?’ oldu” dedi.

Şirket 15 yılda 5 bin kişinin cenazesini ülkelerine ulaştırdı. Şirketin cenazesini taşıdığı kişiler arasında bazı Arap ülkelerinin kraliyet ailesi üyeleri, dünyanın sayılı zenginlerinden Suudi Gusaybi ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın dayısı olan işadamı Faruk Yalçın da yer aldı.

KONUMA GÖRE FİYAT

Dünyanın her yanında faaliyet gösteren şirket cenaze taşıma karşılığında ortalama 8 bin dolar ücret alıyor. Ancak bu ücret cenazenin bulunduğu yerin konumuna bağlı olarak 75-80 bin dolara kadar çıkabiliyor.