CEO maaşları düştü, Obama memnun

CEO maaşları düştü, Obama memnun

23 Ekim 2009, Cuma 14:37
A A

ABD Başkanı Barack Obama, finansal kriz döneminde devlet yardımı alan şirketlerin üst yöneticilerine (CEO) yapılan ödemelerin azaltılması planından memnun olduğunu söyledi.

Obama, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, devletten yardım alan yedi şirketin üst yöneticilerinin ortalama ücretlerinin yarıya indirilmesi kararından memnun olduğunu, bu şirketlerin devlet yardımı alırken yöneticilerine çok büyük ödemeler yapmasının "insanların değerlerini incittiğini" belirtti.
Bu konuda çok daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini belirten ve Kongre’ye, yöneticilere yapılan ödemelerde hissedarlara söz hakkı veren bir yasa kabul etmesi çağrısında bulunun Obama, "Amerikalılar başarılara inanırlar. Ancak büyük finans şirketlerinin yöneticilerinin, mali açıdan ayakta kalmak için olağanüstü yardımlara bel bağlarken bile kendilerine çok büyük prim ödeme mücadelesi içinde olmaları, değerlerimizi incitiyor" dedi.

-'ÜCRET ÇARI'NIN PLANI-

Bu arada, Hazine Bakanlığı, finansal kriz sırasında devletten aldıkları yardımı geri ödemeyen 7 büyük şirkete, üst yöneticilere ücretler ve primler dahil yapılan toplam ödemelerin Kasım ayından başlamak üzere yarıya indirilmesi talimatı verdi.
"Ücret Çarı" olarak adlandırılan Feinberg’in hazırladığı plana göre, bu şirketlerin 25 üst yöneticisine yapılan ödemeler yüzde 90’a kadar azaltılırken, her bir firmanın, en fazla kazanan 125 yöneticisine yapılan toplam ödemeleri yarıya indirmesi gerekiyor. Planda, 25 üst yöneticiye yapılan nakit ödemelerin birçok durumda 500 bin dolarla ve yan ödemelerin ise 25 bin dolarla sınırlandırılması öngörülüyor.
Bank of America, American International Group (AIG), Citigroup, General Motors (GM), GMAC, Chrysler ve Chrysler Financial şirketlerinin etkileneceği plan, 175 kişiyi kapsarken, ödemelere getirilecek sınırlar, şirketler devletten aldıkları yardımı geri verinceye kadar sürecek.
Feinberg, üst yöneticilere yönelik ödeme paketlerini asli maaş ve "hisse geliri" olarak adlandırılan bir bölüm olarak yeniden yapılandırdı. Yöneticiler, hisseleri iki yıl tutacaklar ve üç yılda bir kez olmak üzere bu hisselerin sadece üçte birini satabilecekler.
Şirketin uzun vadeli performansıyla ödemeleri çok yakından ilişkilendirmeyi amaçladığını belirten Feinberg’in planındaki bir ödeme planına göre, Citigroup’un en fazla kazanan üç yöneticisi, asli maaş olarak 475 bin dolar alacak. Her bir yöneticiye, itfası 2011 yılında başlamak üzere 5,6 milyon dolar ila 5,8 milyon dolar hisse senedi ödemesi yapılacak. Uzun vadeli sınırlı hissenin üçüncü kategorisi her bir yönetici için 3 milyon dolara eşit olacak.
Feinberg’in planına göre, AIG’in yeni üst yöneticisi ve Chrysler Financial’ın iki üst yöneticisi için asli maaşlar 1 milyon doların üzerinde olacak.
CNBC televizyonuna konuşan CNBC, Feinberg, "Ödemeler üzerindeki kısıtlamaların yönetiminiz dışındaki diğer Wall Street şirketlerindeki ödemeleri etkileyeceğini düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Umarım, ancak bu gönüllü olmalı. Bu hükümetin işi değil" yanıtını verdi.

DUDAK UÇUKLATAN MAAŞLAR

GM Üst Yöneticisi Fritz Henderson’un asli maaşı, GM’nin hükümet yardımı aldığı bu yıl başında yüzde 30 azaltılarak yaklaşık 1,3 milyon dolara indirilmişti.

Geçen yıl rakamlarına göre, ABD Başkanı 400 bin dolar kazanırken, Bank of America’nın üst yöneticisi 9 milyon 857 bin 723 dolar, ortalama bir üst yönetici ise 364 bin 41 dolar gelir elde etti. Aynı yıl aile doktorları 161 bin 490, avukatlar 124 bin 750 dolar kazandı. Ulusal ortalama ücretin 41 bin 334 dolar olduğu ülkede, inşaat işçilerinin geliri 32 bin 250 dolar, çiftlik işçilerinin geliri ise 22 bin 920 dolar oldu.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;